Finlandiyalı Alman fotoğraf sanatçısı Matti Braun’un şanlıurfa’ya gelmiş, Objektifine düşen portreleri Almanya’nın Köln kentinde  “Özurfa” adıyla sergi açmıştı…

Yüreği Urfa da kendisi gurbette olan Sevgili Mahmut Çiftçi sergiyi gezmiş, duygularını dile ve dileklerini dile getirmiş….

“Sevgili Sabri,

Pazar günü esimi ve çocuklarımı da yanıma alıp tekrar Köln´deki Öz Urfa sergisine gittim. 18. Mayıs 2008 pazar günü tüm Almanya´da müzeler günü ilan edilmişti. Hem giriş ücretsizdi, hemde her serginin koordinatörlüğünü üstlenen kişiler gün boyu soru ve cevap için hazır bekliyorlardı.

Özurfa sergisinin koordinatörlü günüde Ludwig müzesinde görevli Bayan Nina Gülicher üstlenmiş. Gerek Serginin açılış gününde Sergiyi ve dolayısıyla Urfa´yi tanıtan konuşması, gerek konuşmasında tarihle, sanatla, dinle ve hata dünya ile ilgilenen herkesin aslında herzeyi yerinde görmesi için Urfa gitmesi gerekli yönündeki açıklamaları çok dikkatimi çekmişti. 

Pazar günüde bu konu yine dikkatimi çekti, sergiyi tanıtan konuşmasında kitleyi Urfa’yı ziyarete gitmelerine motive etmesi, Urfa’nın bir tarih hazinesi olduğunu, orada ifadesi zor mistik bir atmosferin olduğunu hep vurguladı durdu.  Ayıp olur diye sormadım ama edindiğim izlenim aslında bayan Gülicherin hiç Urfa’ya gitmemiş veya gidememiş olması yönünde idi.

Bayan Gülicher Ludwig müzesinin bir elemanı olduğundan ve onun anlattıkları daha gerçekçi bir ima bıraktığı için bence kendisi bu konuda  gönüllü ve inandırıcı bir Urfa elcisidir. 

Bilgim olmadığı için size bir soru yönetmemi umarım hoşgörü ile karsılarsınız;

Böyle insanları mükâfatlandırmak için Urfa Belediyesi veya Valiliği bünyesinde bir birim falan var mıdır?

Mesela Bayan Gülicheri katkısından dolayı Urfa’ya davet etme gibi bir girişimde bulunamaz mı?

                                                Kölnden selam ve sevgiler

                                                           Mahmut Çiftçi

 

Not: Gerek duyulduğu takdirde, Bayan Gülicher´e ulaşmak için gerekli bilgileri size veya yetkili birimlere aktarabilirim.

 

MAHMUT KARDAş

Son gönderdiğin mailde sezgilerinin doğru olduğunu belirtmişsin. Yani Urfa’yı çok iyi anlatan bu hanım efendiyi Urfa’ya davet etmiyorlarsa da bir teşekkür belgesi gönderilmesini istirham etmişsin… 

Yalnız o hanım efendiyi değil, sergiyi açan Matti Braun’un sergiyle birlikte Urfa’ya davet edilmesi gerektiği kanaatindeyim…

Biz üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Mektubunu yayımladık…

ınşallah senin gibi Özde Urfa sevenlerin sesi duyulur. Duyması da çok önemli değil senin gibi Urfa dostları var oldukça…

Kim tutar bizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.