Türkiye’de,” Sıra Gecesi” deyince ilk akla gelen il şanlıurfa.

13500 yıllık geçmiş tarihe ve Peygamberler şehri olması ile de çok daha farklı bir konuma sahip.olan ilimizi kendi insanlarımıza anlatamadığımız gibi, Türkiye’ye, ülkelerine de yeterince anlatamamış, tanıtamamışız. Konukevleri ile ilgili yazı dizisi hazırlarken şanlıurfa’nın hiç gitmediğim sokaklarını saatlerce çeşitli günlerde dolaştım.şanlıurfa bir çok alanda olmasını dilediğimiz yaşam ve alt yapı normlarını yakalayamamış olsa da tarihler kenti normlarının üstünde….

şanlıurfa’nın her karış toprağı tarih ve mimari zenginlik. Köşemde şanlıurfa tarihini, mimarisini irdelemek alanlarında uzman olanlara ve şanlıurfa tarihi ve mimarisi konusunda sürekli araştırmalarda bulunan köşe yazarlarına saygısızlık olur….

Son yıllarda il dışındaki dostlar şanlıurfa’ya geldiklerinde, kendilerini sıra geceleri organize eden konukevlerine götürmeye veya konukevlerinde sıra gecesi rezervasyonu konularında yardımcı olmaya çaba harcadım.11-12 Mart 2006 tarihlerinde Kayseri ilindeki Milli Eğitim Bakanlığı; OBESıD Program ve Eğitim Komisyonu seçimlerinde bir çok arkadaş;”şanlıurfa’ya geldiğimizde sıra gecesi organizasyonu yapan yerlere götürebilir misin?” yönünde ricada bulundu. Bu tür istemlerin ve ilimizde de konukevlerinin çoğalması üzerine, konukevlerini görebildiğim, aktarabildiğim kadarıyla tanıtmaya çalışmanın en doğrusu olduğunu düşündüm. Müsait zamanlarımda da “Cevahir Konukevi, Çardaklı Köşk, Beyzade Konak ,Gülizar Konukevi,Pınarbaşı Konağı Yıldız Sarayı” gibi yerleri gezip, sorumlularından bilgiler almaya çaba harcadım.Her biri ayrı güzellik.Her biri ilimiz iç ve dış turizmine büyük katkılar sağlayan ve sağlayacak olan güzide mekanlar. şanlıurfa’da birkaç konukevi ise halen açılış için restorasyon çalışmalarını sürdürmekteler. Dizi hallinde tanıtmaya çalışacağım konukevleri teknolojiyi de kullanarak WEB sayfalarını oluşturmuşlar veya oluşturmanın son aşamasındalar.şanlıurfalar artık daha profesyonelce bir yaklaşımla, geleceğe yönelik projelerle insanlarımıza ve il dışından gelen insanlara hizmet sunmak istiyorlar. Bu alanda “GAP Turizmi Geliştirme Derneği” diye bir dernek oluşturup” GAP Gezgini” isimli güzel bir dergi yayınlama başarısını göstermişler. Dilerim ki “Biz” düşüncesinden ayrılmazlar. Nice uzun yıllar devreye girecek yeni konukevleri ile de yurtdışından ve yurt içinden on binlerce kişiyi ağırlasınlar. Bu yönde çaba harcayan turizm gönüllülerine teşekkür ederim.

ılimizdeki tarihi yapıların, evlerin restorasyonu konusunda duyarlılık ve sorumluluk gösterip günümüz insanlarına ve gelecek kuşaklara kazandıranları şanlıurfa halkı şükranla anmakta. Tarihler kenti şanlıurfa’da kimileri yıkımlara göz yummuş, kimileri görev sürem dolsun demiş, kimileri ise Urfalı’dan daha Urfa’lıca tarihi dokunun korunması, restorasyonları konularında çaba harcayıp; projeleriyle zafer kazanıp, yüreklerdeki, dillerdeki dilekleri oluşturmuşlardır….

Nehıt taş yapılı, zerzembeli, haremlik, selamlık,kuyulu, mini havuzlu, kuş takalı tarih kokan;nice sevdalara sırdaşlık etmiş; nice sevdaları filizlendirmiş ve filizlendirecek olan konukevleri, konakları sorumlu müdürlerinin verdikleri bilgilerle sizlerle.

Tarihsel dokumuzun gelecek kuşaklara taşınması, korunması ve yüreklerinizdeki dileklerin güzelliklere kanat çarpması dileğiyle; yaşam ve gün güzellikleri sizlerle olsun….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir