EBRU OKUTAN AKALIN


 


Önceki gün Diyarbakır’a , oradan da Ahmet İzol ile Dilfıraz Günsever’in Dedeman Otelindeki düğününe katılmak üzere Urfa’ya   gelen Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Hizmet’e özel açıklamalarda bulundu.


 


İlk olarak AKP Şanlıurfa Milletvekili Mustafa Kuş’un ölümünden dolayı tüm Şanlıurfalılara başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, “Yoğun bir gün oldu, Önce Diyarbakır’a geldik. Daha sonra Siverek’te temaslarımız oldu, Hilvan’da miting yaptık, akşam da hem Urfa’yı gezdik, hem de düğüne katıldık. Urfalılar mert insanlar, yiğit ve onurlu insanlar, bizi bağırlarına bastılar. Çok verimli bir gün oldu. Sizin aracılığınızla geçmiş Kurban  Bayramlarını kutluyorum ve  bir kez daha onlara sevgi ve saygılarımı yolluyorum “  dedi.  


 


“Siverek İl Olacak” Sözünü Yineledi


 


Sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, “Yolda gelirken Siverek’e uğradık ve onlara söz verdik. Siverek il olacak. Siverek’e il olmak yakışır. Zaten CHP iktidarında 3 ilçeyi il yapmayı düşünüyoruz, Siverek’te bunlardan biri.” Dedi.


 


“Urfa Hükümetin Üvey Evladı mı ?”


 


“Hz. İbrahim’in doğduğu kutsal mekana gittik, huzur bulduk. Urfa bizim için çok önemli bir şehir. Urfa Peygamberlerin şehri. İnsanları çok mert, çok sıcakkanlı insanlar. Urfalı dostlarımdan biliyorum ki, Urfa’ya gelen ağlar,giden ağlar. Urfa çok değişmiş, özellikle Balıklıgöl’ün etrafı çok güzelleşmiş ama Urfa’ya bu yeter mi ? Urfa sanayiden , turizmden hak ettiği payı alıyor mu ? Elbette hayır.


 


Yeterli hizmeti görüyor mu ?  Hayır.


 


Niçin ? Urfa bu hükümetin üvey evladı mı ?


 


11 tane milletvekili var Urfa’nın. Çoğunluğu iktidar mensubu. Şimdi soruyorum ; Şanlıurfa-Viranşehir- Mardin duble yolunuz bitti mi? Şanlıurfa – Diyarbakır duble yolunuz bitti mi? Şanlıurfa-Gaziantep duble yolu inşaatınız başladı mı ? Hükümet lütfen bu yolların bitirilmesi  için ne beklediğini söylesin. 8 senedir tek başına iktidarsın ve Urfa’dan iki seçimde 16 milletvekili çıkarmışsın. Gün geçmiyor ki bu yollarda kaza  haberleri okumayalım. Yazık değil mi ? Ölüm bu insanların kaderi mi ? Urfa bu hükümetin üvey evladı mı ? Ben Urfa’yı çok seviyorum, Urfa’nın sevdalısıyım demekle olmaz, lafla peynir gemisi yürümez, Urfa için 8 senedir neler yapman gerekiyordu , sen  ne yaptın ? Sayın başbakan bunları söylesin de biz de bilelim.”


 


“Balıklıgöl Tükeniyor”


 


 


Sayın Başbakan iki hafta önce Urfa’ya gelip yaptığı hizmetleri anlattı. Haleplibahçe ve Balıklıgöl’de neler yaptıklarını anlattı. “Bizden önce Balıklıgöl nasıldı, şimdi nasıl ? ” diye  sordu


 


Size bunu cevabını ben vereyim Sayın Başbakan. Balıklıgöl tükeniyor. Balıklar ölüyor. Ne 8 yıldır  Balıklıgöl’e, ne de 4 yıldır  Haleplibahçe’ye tek bir çivi dahi çakmadınız. Çivi çakmanızdan vazgeçtik, en azından balık ölümlerini durdurun sayın başbakan . Tekrar ediyorum; Balıklıgöl tükeniyor. Bu Urfa’ya ve Urfalılara reva mı ? Size gösterdikleri teveccühün karşılığı bu mu ?   Elinizi çabuk tutmazsanız bir dahaki gelişinizde Balıklıgöl olmayabilir.


 


Haleplibahçe’ye gelelim.Bu Urfa için hayati bir konu. N’oldu açık hava müzesi ? Topu-topu 10 milyon TL gerekiyor bu proje için.  Yani sizin için birkaç gemicik parası. Urfa’ya bu para çok mu ? Urfa’nın turizmi için bu para çok mu ?


 


“Ağız Tadıyla Kebap Yiyebiliyor musunuz ?” 


 


Sözlerine devam eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’de ki et fiyatlarına da değindi. Kebap denince insanın aklına Urfa geliyor. Adana geliyor. Sevgili Urfalılara soruyorum . Artık ağız tadıyla bir kebap yiyebiliyor musunuz? Bir kilo et kaç lira, bir porsiyon kebap kaç lira ? Bu fiyatlar hükümetin ne kadar başarısız olduğunu zaten gösteriyor. Kasaplardaki et fiyatları AKP hükümetin karnesidir ve görüldüğü üzere bol sıfırlıdır.


 


“Hukukun Geldiği Nokta Ortada, Baro Başkanları Karakollara Alınmıyor”


 


8 yıldır bu hükümet tek başına iktidar. Her istediğini yapıyor. Ne hak biliyor ne hukuk. Referandumda ısrarla  “Hayır” dedik. Neden ? Çünkü yargı siyasallaşmasın istedik. Yandaş bir yargı yapılanmasına gidilmesin  istedik. N’oldu ? Daha aradan 2,5 ay geçmeden ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı.Şimdi “Evet” diyenlerin bir çoğu da pişman ama artık çok geç.


 


13 Eylül’de hani demokrasi gelecekti? Hani referandum 1982 Anayasası’nın rövanşıydı? AKP için Adalet yok, benim adaletim var, Hukuk yok, benim hukukum var, Demokrasi yok, benim demokrasim var. İşte sonuçları görüyorsunuz. Şanlıurfa Baro Başkanı karakola alınmıyor, yasal hakkı kullandırılmıyor. Avukatlar şiddet görüyor. Referandumda buna mı “Evet” dedi millet ? Milletin iradesini neden kötüye kullanıyorsun ? 


 


Milletten demokrasi için, hak için , hukuk için “evet” isteyeceksin, sonra gidip seçim yasaklarını çiğneyeceksin. Başbakan seçim yasaklarını çiğner mi? Çiğniyor. Bunun hukukla açıklanabilir bir tarafı var mı ? Bir başbakana yakışıyor mu ? Bu ülkede yargı yok mu ?


 


“Allah’ın Evinde Siyaset Olur mu ?”


 


Benden birgün önce Sayın Başbakan Urfa’daydı. Sayın Mustafa Kuş’un  cenazesine katıldı. Ben de kendisini telefonla arayıp başsağlığı diledim Buraya geldim öğrendim ki Başbakan namazın ardından Camii’de mini bir miting düzenlemiş. Her halde acısından n’aptığının farkında değil. Yoksa hiç olur mu ? Allahın evinde siyaset yapılır  mı ? Peygamberler şehrinin insanları buna sessiz kalır mı ?


 


 


“İktidar Yürüyüşümüzü Başlatıyoruz”


 


Biz Urfa’ya geldik, Urfalılarla özlem giderdik, bir de düğüne katıldık. Bir düğünde 12 Haziran’da ki genel seçimlerde var  ve tüm Urfalılar tüm yurttaşlar bu düğüne  davetli. 


 


Sayın başbakan, sen iktidara geldiğinde dış borcumuz 120 milyar dolardı, şimdi 520 milyar dolar. Özelleştirmedik hiçbir şey bırakmadın, hem de tamamını  yok pahasına özelleştirdin. Çocuklarımızın geleciğini bile ipotek altına aldın. Asgari ücretliyi perişan ettin, ekmeklerini çaldın. Memura , emekliye 5 TL’lik zamlar yapıp yandaş medyanda “memura zam müjdesi” diye başlıklar attırdın. İşsizlik rakamlarını nerdeyse ikiye katladın. Orta direği bir kilo kıymaya muhtaç bıraktın. Zaten meyve yiyemeyen vatandaşımı domatese ,patlıcana muhtaç ettin. Domates domates olalı, patlıcan patlıcan olalı senin döneminde ulaştığı fiyatlara asla ulaşmadı.


 


Hak dedin, hukuk dedin, basın özgürlüğü dedin gazetecileri içeri tıktın. Cumhurbaşkanı bile bu konuda endişelerinin olduğunu söyledi.İnsanlar telefonlarının dinlendiğini kabullenmek zorunda kaldı, kanıksadı. Ne yazıktır ki , artık bu durum onlar için bir sorun dahi teşkil etmiyor. Korku imparatorluğunu kurdun ve sıradan yurttaşın üstüne çöktün.


 


N’oldu dokunulmazlıklar ? N’oldu yeni Anayasa ? Neden seçimi bekliyoruz ? Madem seçimi bekleyecektik, 26 maddeyi niye değiştirdik ?


 


Senin iktidarında başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Ne Irak’ta başımıza çuval geçirmedikleri kaldı, ne uluslar arası sularda yurttaşlarımızı öldürmedikleri.


 


Bu millet bunları görmez mi ? Senden bunun hesabını sormaz mı ? İktidarı senin elinden almayacak mı ? 12 Haziran’da göreceksiniz düğün yapacağız ve düğünümüze  bütün Urfa davetlidir.


 


 


    Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları URFAHIZMET.COM’a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.