Türkiye genelinde taşımalı eğitim devreye girince kırsalda veya merkezde atıl duruma düşen okulları Milli Eğitim Müdürlükleri izcilere tahsis etmeye başlamış. Milli Eğitim Bakanlığının bu yönde de resmi yazılarının olmasına rağmen yıllardır ilimizde tahsisat sağlanamamıştır. Öğrenci azlığı nedeniyle atıl duruma düşen, kapsına kilit vurulan bir çok okulumuz veya çeşitli birimlere ait resmi binalar her geçen gün daha fazla yıpranmaktadır. Valililik makamları,ıl veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri bakanlık yazıları doğrultusunda tespit edilen kurum binalarını, okulları “ızci Evi” olarak izcilere tahsis ettikleri takdirde inanıyorum ki zaman diliminde izciler söz konusu yerlerin boya , badana, çevre duvarı, bahçelerinin ağaçlandırılması,kırsal kesimin ağaçlandırılması gibi işlemleri kendi çabaları ile gerçekleştirirler. Bu sistem ile hem hafta sonları çocuklarımız, gençlerimiz kamp yapma zevkini hem de milli serveti koruma, onarma, bakım bilincini, sorumluluğunu edinirler.ızci evlerinde yapılacak günübirlik veya hafta sonu, mahalli veya bölgesel kamplar ile onlarca; yüzlerce çocuk, genç bir araya gelebilir.Her geçen gün yitirilen dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma davranışları gelişir.Komşu illerden, ilçelerden bir araya izciler iç turizmin gelişmesine ayrıca katkı sağlamış olurlar.

ıl ızci Kurulu Başkanlığının atıl durumdaki kurum veya okullar ile ilgili yapmak istediği “ızci Evi”ve Atatürk Baraj Gölü kıyısındaki bazı alanların ağaçlandırılması yönündeki projelerine inanıyorum ki Milli Eğitim Müdürlüğü; Valilik makamları gereken ilgi, alaka ve hassasiyeti gösterirler; kurulun projelerine yardımcı olmaya çalışırlar.Dinlemeden, detayına inme gereği duymayarak “Ne gereği var bu izciliğin” ikilemine dilerim düşmezler.

Çocuklarımıza, gençlerimize, toplum bireylerine güzellikleri, olması gereken doğruları kazandırmaya çalışan izci lideri sertifikasına sahip öğretmenlerimizi dinlersek,onlara içten, özden yardımcı olmaya çaba harcarsak yakındığımız sorunlar her geçen biraz daha azalabilir…

Kayseri Valiliği,Milli Eğitim Müdürlüğü “5.ızcilik Genel Kurulu” organizasyonuna ev sahipliği yaparak Erciyes dağındaki kayak turizmini, izci evi ve il tanıtımını yaparak haklı olarak yine kendinden bahsettirdiler.

Türkiye’nin neredeyse tamamında devreye konulan(Bazı illerde birden çok ve izci grubu olan her ilçesinde de ) izci evi bakalım bizim ilimizde de açılabilecek mi? Türkiye genelinden her ilden 2,3 katılımcının katıldığı bu tür organizasyonlar ilimizde de zaman diliminde yapılabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir