22 Temmuz için geri sayım sürüyor.
Bazı partilerin ön safları ise şimdiden, bir nebze de olsa netleşmiş durumda. MHP, CHP ve DP (Demokrat Parti) gibi.
Seçim atmosferine girdikten sonra huyumdur, kendime göre bir anket yaparım. Neredeyse günde on kişiye tercihini sorarım. Buna her kesimden insanlar dahildir.  Otomobilimi yıkattığım kişi, bir doktor, avukat, belediye temizlik işçisi, taksici, memur ve bir elektrikçi olabilir sorduklarım. Kaldı ki bu meslek gruplarında yer alan onlarca deneğim oldu bu güne kadar.
Aldığım yanıtları sizlerle bugün burada paylaşayım istedim.
ılk olarak AKP’ye oy vereceğini söyleyenleri yorumlayalım. Birincisi bu seçimde AKP’ye vereceğim diyenlerin tümü, geçen seçimde de tercihini bu partiden yana kullanmışlar ve yine AKP diyorlar. Önemli olan ikincisi ise , hiç ‘Ben ilk defa AKP’ye oyumu vereceğim ‘ diyenle karşılaşmadım.
 Bunun sağlaması şu ;
AKP geçen seçimde Urfa’da aldığı yüz bin oyu koruyacak gibi.
DTP’ye (Bağımsız çıkacak adaylara tabi) oy vereceğim diyenler ise hayli ateşli.Hepsinin ortak görüşü ise, geçen seçimde üçü garantileyen oy oranlarına rağmen, bu kez  2 Milletvekilini çıkarabilecekleri. Bu seçmen kitlesinde  dikkatimi çeken partinin kurmay diye tabir edilen kesimine karşı bir duruş var. Taban, partiyi geçmişte oluşturduktan sonra, gerek kenara çekilen veya  dışlanan aydınların ismini telafuz ediyor. Tepeden inme isimlere veya dayatmalara taviz yok, mesajı veriliyor seçmen kitle tarafından.
Görüştüğüm genç seçmenler arasındaysa  iki partinin ismi sıkça anılıyor. CHP ile MHP.  Harran Üniversitesi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı Gençlik Yürüyüşü öncesi ve sonrası kentin tüm artellerinde, üzerlerinde Türk bayraklı tişörtlerle gezenlerin çokluğu sanki bu tahlilimi teyit eder gibiydi.
Analizlerimde en teredütte kaldığım parti DP oldu. Yani DYP ve ANAP birlikteliği. Bu partilerden DYP geçen seçimlerde 70 bin, ANAP ise  43 bin civarında oy almıştı. Yani bu iki partinin toplamı AKP’nin aldığı oyu geçiyordu. O seçimlerde bu iki partide Cenap Gülpınar, Seydi Eyyüboğlu gibi güçlü aktif isimler vardı. Buna eksi olarak Sabahattin Cevheri oyları da eklenirse, tabi bu eklenme eksilme anlamındadır. Ben DP’nin 90 bin civarında oy alabileceğini sanıyorum. Görüşmelerimde bu partiye oy verecek olanlarda bu tespitime ısrarla dikkat çektiler.
Buna göre çıkacak muhtemel sonuç şöyle olabilir.
AKP : 4
DP : 2 (3 olabilir)
CHP :2 (1 olabilir)
DTP (Bağımsızları) :2
MHP : 1
Kalın sağlıcakla!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir