Haliliye Belediyesi’nce “Sen kazan, okulun kazansın” sloganı altında düzenlenen “Dillerde Akif, Yüreklerde Hürriyet” konulu Liseler Arası Bilgi Yarışması final programı ile sona erdi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Anadolu Lisesi birinciliği elde etti. Başarılı öğrencilere ödülleri Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat tarafından verildi

Haliliye Belediyesi ve Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından birlikte düzenlenen bilgi yarışmasının elemelerine 40 okul katıldı. Rakiplerini geride bırakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Anadolu Lisesi ile Şanlıurfa Fen Lisesi ve Şehit Tanju Sakarya Anadolu Lisesi finalde  yarıştı.

Bilgi Yarışmasında birinciliği elde eden Prof. Dr. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne Haliliye Belediyesi tarafından STEM Merkezi kazandırılacak.

Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezindeki final programında bir konuşma yapan Başkan Mehmet Canpolat, eğitimin önemini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Geleceğe yatırım, gençliğe yatırımdır inancı ve bilinciyle hareket ediyoruz. Geleceğe doğru adımlar atmaya, sizlere doğru yön vermeye Haliliye Kaymakamlığımız ve Valiliğimizin önderliğinde milli eğitimle birlikte devam ediyoruz. Bizler belediye olarak, yerel yönetimler olarak tabi ki, hayatınızın her noktasında, yolunda, kaldırımında, parkında bahçesinde, temizliğinde görev aldığımız gibi, tabi ki bizim için en önemli nesle olan insan varlık ve gelecek anlamında genç kardeşlerimize neler yapabiliriz, ufuklarını nasıl açabiliriz, Türkiyemizi, Şanlıurfamızı, Haliliyemizi daha ne kadar ileriye götürebiliriz anlamında insan kaynağı anlamında en önemli kitle, en önemli varlık olarak Allah’ın da bahşettiği gençlerimize yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu hususla ilgili olarak yine bu yılında Mehmet Akif yılı olması münasebetiyle yine Akif’in dizeleriyle de kendimize şiar edindiğimiz, nasıl ki İstiklal Marşında “Şuheda toprağı sıksan şuheda” dediği gibi bize de Akif’in hatırlattığı gibi geçmişimizi bilmesek, tarihimizi bilmesek, ecdadımızı bilmesek geleceğe emin adımlarla yürüyemeyiz. Bundan dolayı emek veren değerli hocalarımıza ben çok çok teşekkür ediyorum. Sonuçta onlar nesil yetiştiriyorlar, insan yetiştiriyorlar, emek veriyorlar, bizler de onların ürünleri onların eserleriyiz. Bu manada da milli eğitim camiasını hele ki, Urfa gibi geniş bir coğrafya, Haliliye gibi 400 bin nüfusun yer aldığı bir coğrafyada emek veren, hizmet veren değerli hocalarımıza, müdürlerimize, milli eğitim camiasına a’dan z’ye teşekkür etmek istiyorum.

Bu doğrultuda bizlerde nasıl bu hususta vatandaşlarımızın, başta öğrencilerimiz olmak üzere, ailelerimize nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük ve “Sen Kazan Okulun Kazansın” sloganıyla birlikte yaklaşık 40 lisenin katıldığı ve sonunda da inşallah birinci olan lise ki, Prof. Dr. Necmettin Erbakan gibi bir dahinin isminin verildiği Anadolu İmam Hatip Lisesini başta olmak üzere tüm öğrencilerimiz kazanmıştır.

Tüm yarışmaya giren arkadaşlarımız, liselerimiz kazanmıştır ama malumunuz şartlar gereği bir birinci, bir ikinci, bir üçüncü ve sonrası olmak zorunda. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesini tebrik ediyorum, Şehit Tanju Sakarya Anadolu Lisesini ve Şanlıurfa Fen Lisesini tebrik etmek istiyorum.

Bu arada sadece lise değil, ilköğretim ve ortaokul branşında da yarışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan da aşağıdan gelen küçük yaş grubu kardeşlerimizin de yine azimlerini arttırmak, şuurlarını arttırmak adına yarışmaların devam ettiğini ifade etmek isterim. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüzle, Kaymakamlığımızla birlikte Ankara’ya bir gezimiz olacak, inşallah bu arkadaşlarımızı da bu geziye katmayı düşündüğümüzü ifade ediyorum” 

Vali Yardımcısı Metin Esen ise konuşmasında, “İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılında Cumhurbaşkanlığımızca Akif yılı ilan edilmişti. Bu çerçevede bizlerde çeşitli etkinlikler hazırlıklar yaptık. Bugünde onlardan bir tanesini gerçekleştirdik. Bugünde “Diller Akif, Yüreklerde Hürriyet” temalı bilgi yarışması ile bu çalışmaları tamamlamış oluyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bu projelerimizde her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız Mehmet Canpolat’a ben teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bilgi yarışmasının finalini Başkan Mehmet Canpolat ve Vali Yardımcısı, Haliliye Kaymakamı Metin Esen’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Vural, Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Açanal, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler takip etti.

Yarışmada birinciler dizüstü bilgisayar, ikinciler bisiklet, üçüncüler ise tabletle ödüllendirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.