Ülkemizin Devlet Bütçesi kaynakları bütün dertlere deva olacak güce sahip değil. Bu sebepten Milli Eğitimden sağlığa, sosyal yardımlaşmaya kadar birçok alanda vatandaşların desteği gerekiyor.
Sağolsunlar, vatandaşlarımız da Türkiye genelinde hamiyetperverliklerini gösteriyorlar: Maddi varlıklarından  Ülkemize paylar ayırıyorlar. Öyle ki, içlerinde bütün imkânlarıyla  hazır Üniversite, büyük hastane kuranlar bile var. Okul yapanlar, Sağlık Ocağı bağışlayanlar, derslikle yetinenler.. Herkes gücü nisbetinde veriyor.
Bunlar o şahıslarla ilgili önemli bir hayır oluyor ve onların adıyla bir eser meydana geliyor. Atalarımız; “Eseri olmayanın yerinde yeller eser..” demişler. Bu tür hayır eserleri, telif eserler veya başka türleri.. Hepsi bir güzellik. Maddi ve manevi zenginliğin ürünleri.
Peygamberimiz (s.a.v.) bir Hadis-i şerifinde emâlen “Cenâb-ı Hak size verdiği nimetlerin eserini üzerinizde görmek ister..” diye buyuruyor. Yani kişiye mal vermişse zenginliğin, üstün  akıl vermişse  bilgeliğine  işartlerini, eserlerini insanın üzerinde görmek istiyor. Zaten bu durum işin şükranesinde de var.
Adam; ziyadesiyle zengin, kimseye bir hayrı yoks,a Memlekete bir yardımı bulunmuyorsa ben ne yapayım bu zenginliği? Her imkânı yerinde, bir gelecek (istikbal) kaygısı yok. Hâlâ mal biriktiriyor, servetini arttırıyor, kendi adına bir okul yaptırmayı, bir sağlık ocağı inşa etmeği düşünemiyorsa   ben neyleyim böyle insanı.. Üstelik ahirete bir çorabı ile bile göçülemiyeceğini de bildiği halde hâlâ mal peşinde kendini tüketen insanla ben nasıl bağdaştırayım islâmı?..
Çok şükür herkes böyle değil. Çok güzel çok olumlu düşünceli insanlarımız da var. Zaten onların hayırlarıyladır ki, Memleket daha güzelleşiyor, hergün daha faydalı eserler eski yapılanların yanına konuluyor. Bunda tabii ki, yöneticilerimizin ihtiyacı belirten konuşmaları, yönlendirmeleri de tesirli oluyor.
Bugünlerde Birecik’te bir haraketlilik var. Eğitime katkıda bulunmak isteyen hayırseverlerimizin sayısında bir artış görülüyor.
Bunlardan birisi 30 yıldanberi Amerika’da yaşayan bir vatandaşımız. Surtepe köyünden Sosyoloji Uzmanı ıbrahim Halil Demir.
ABD’den köyüne ziyarete geldiğinde  “Eğitime Destek” kampanyası açıldığını duyunca  yardıma koşuyor ve 111 bin dolar bağışlıyor. Valilikte protokolü imzalayıp hayırlı bir iş yapmanın huzuruna eriyor.
Bunun gibi daha nice iyi insanlar bu gibi hayırlı hizmetlere bugün “ıyi zenginler” olarak yaşamanın huzuruna ermişlerdir. Temennimiz sayılarının daha çoğalması, Devletimizin de bu gibi yardımlara ihtiyaç duymayacak  derecede zenginleşmesidir.
Türkiye doğal kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirirse neden olmasın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir