Sadece haremlik bölümlü Urfa evlerinin güzel örneklerinden olan bu tarihi yapı şanlıurfa Merkez Su meydanı ile Kara meydanı arasındaki ırfaniye sokakta bulunmaktadır.Geniş bir avluyu çevreleyen zemin katta mini havuz,zerzembe (kiler) revak, zemin kat odaları,tandırlık (mutfak), kuyu ve hamam gibi mekanlar bulunur.

Avlunun güney yönünde 2. katta cephesi kuzeye bakan yazlık eyvan ve odalar yer alır.Avlunun kuzeydoğu köşesindeki 2. eyvan ve yanındaki odalar yaz gecelerinin batı rüzgarlarına açık serin mekanlar olarak tasarlanmıştır.Gülizar konukevinin kitabesi bulunmadığından inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Mimari özelliklerine dayanarak 1850 yıllarında yapılmış olabileceğini söylemek mümkündür.Yazlık eyvanın batısındaki oda kapısı üzerinde bulunan H. 1318 (M 1900) tarihli bu odanın; evin inşasından 50 yıl sonra ilave olarak yapıldığını göstermektedir.Zengin taş, ahşap ve kalemişi süslemeye sahip Gülizar konukevi 1998-1999 yıllarında şanlıurfalı işadamı Ali Beyazkuş (Gülizar) tarafından işletmeye açılmıştır.

* * *

Su meydanın sokağındaki evlerin çoğu Gülizar Konukevi gibi tarihten kesitler sunarken, bir çok yapıda tadilat amacıyla kullanılan briket, beton sıvalar,gelişigüzel dikilmiş elektrik direkleri, çöp kutuları gibi çirkinlik arz eden materyallerin ister “GAP Turizmi Geliştirme Derneği” tarafından isterse yerel yönetim, il kültür ve turizm müdürlüğü, muhtarlık ve ev sahiplerince düzenlenmesi tarihsel dokunun daha güzel görünmesine ve sokaklarda yürümekten zevk alınmasına neden olur.(Bu şekildeki düzenlemeler tün konukevleri için önemlilik arz etmekte).

Gülizar konukevinin avlu katındaki 2 adet 50şer kişilik tonozlu yemek salonu mevcut.8 şark odasında ise hem eğlenin, hem konaklama şansına sahipsiniz.Gülizarda aynı anda 200 kişiye servis yapılabilmekte. Klimalı şark odalarında yer yataklarında 1 kişi 25 YTL ,2 kişi için 50 YTL, 3 kişi 75 YTL (sabah kahvaltısı dahil) ile konaklayabilirsiniz.Sıra gecelerinde 10 çeşitten fazla yemek ve sıra gecesini ise 22 YTL yaşayabilirsiniz.Bununla beraber istediğiniz zaman kişi başı 7 YTL yemek yiyebilirsiniz.

Son yıllarda ise bir çok şanlıurfalı ailece veya sadece bayanlar veyahut ta sadece erkekler olarak Gülizar konukevinde sıra gecelerini,günlerini yaşamakta, konuklarını ağırlamaktalar.Diğer konukevleri benzeri hizmetleri sunmaktalar.

Gülizar konukevine 0414.215.05.05 nolu telefonla,0414.216.38.39 nolu faksla;sorumlu müdür Bedih Kaş Beylere 0532.316.06.08 Gsm ile ulaşabilirken www.gukizarkonukevi.com” Web sayfasını da ziyaret edip daha kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz, rezervasyonlarınızı da yaptırabilirsiniz….

Daha önce köşemde tanıtmaya çalıştığım Cevahir Konukevi, Çardaklı Köşk ve bundan sonra tanıtacağım Beyzade, Pınarbaşı, Yıldız Sarayı gibi tüm konukevleri birbirinden güzel taş işlemlere,mimari özelliklere sahipler.Gülizar ve diğer konukevlerini kendi gözlerinizle görerek, birbirinden leziz yemekleri de müzik dinleyerek yaşayabilirisiniz.

Gülizar konukevini de ilimizi çeşitli yönleriyle tanıtmak,konuklarına sıra gecelerini yaşatmak için gösterdiği hassasiyet ve sorumluluktan dolayı kutlarım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir