Fakıbaba’ya sorular

Hacı Abdulkadir Ülgen

Belediye Başkanı geçen hafta basına iftar yemeği verdi ben katılamadım fakat konuşmaları basından takip ettim. Çalışmalar güzel, ümit verici fakat bence hala istenilen düzeye ulaşamadı. Eski yönetimlere göre iyi ama ben eskiyle kıyaslamıyorum. Bazı sorunlar hala devam ediyor ve bunlar adeta kronikleşti.

Toplu taşıma sistemi hala toplu bir sorun olarak duruyor. Otobüsler yenileniyor fakat hizmet kalitesi hala düşük. Duraklarda şoförler ve kahyaların konuşmalarını mı, muavinlerin vatandaşlara nasıl davrandıklarını mı, yoksa şoförlerin trafik düzenini alt üst eden manevralarını mı yazmalı? Başka belediyelerin en büyük gelir kaynaklarından olan taşımacılıkta şanlıurfa Belediyesinin yok denebilecek düzeyde hizmet vermesinin sebebi ne? Neden yolcu sayısının çok olduğu saatlerde halk otobüsleri çalışıyor da sayı azken belediye otobüsleri çalışır. Toplu taşıma problemini Başkan’la yaklaşık 6 ay önce konuşmuştum biraz sabır ve zaman demişti. Daha ne kadar bekleyeceğiz?

Kentsel dönüşümle ilgili projeler ne zaman hayata geçecek?

Akabe’deki toplu konutları Başkan bizzat gömüş müdür? Görmüşse en son ne zaman görmüştür? Belediye Akabe’nin (yeni adıyla Batı kentin) problemlerini ne zaman çözecektir.

Vatandaşı apartmanların boğuculuğundan kurtaracak, hayatlı evlerimizi kuracak yeni imar projemiz var mı? Başkan’ın Partisinin de ıktidara gelmeden dikey değil yatay konutlaşma sağlayacağız vaadi ne oldu?

Adres bulma zorluğundan kurtaracak numaralandırma ve sokak isimlerinin tabelaları ne zaman tamamlanacak?

SSK kavşağı bitirilmeden 2 adet kavşak inşaatı daha başladı. Başkan onlar 1 tane bitiremeden biz 2 tane kavşak bitirdik diye kendi partisine mi nazire yapacak?

Otoyol yarım da olsa açıldı. Peki şanlıurfa-Mardin bağlantısı ile ilgili bir proje var mıdır? Belediye Otoyolun Mardin yoluna bağlanmasıyla ilgileniyor mu?

şanlıurfa merkezinden geçeceği söylenen demiryolu projesiyle Belediye ne kadar ilgilenmiştir? Bu projenin akıbeti ne olmuştur?

şanlıurfa’ya doğalgaz ne zaman gelecektir? Doğalgaz hatları döşenirken bütün yolların kazılacağı düşünülürse belediye bu proje için nasıl bir çalışma planı hazırlamıştır?

ıçinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük probleminin enerji sorunu olduğu bilindiğine göre ve Güneşlenme süresi çok uzun olan şehrimizde Belediyemiz alternatif enerji kaynaklarından yararlanacak projelere destek olacak mıdır? Ayrıca Belediyenin bu tür projeleri var mıdır?

2. Organize sanayi bölgesinin ve Organize sera bölgesinin kurulmasıyla ilgili olarak Belediyemiz ne yapmaktadır. Bu konulardaki çalışmaların takipçisi midir?

şuan ki konumunda bile Üniversitemizin şehrimize çok şey kattığı gerçeğini düşünürsek, ıhsan Doğramacı’nın şanlıurfa’ya kurmayı düşündüğü Üniversitenin ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Sayın Başkanımız, Doğramacı ailesinden hızlı davranıp onlarla görüşüp kurulması düşünülen bu üniversite için her türlü imkanı seferber etmeyi düşünüyor mu?

şanlıurfa’nın geleceğinden ümitliyim fakat gelişmiş, kalkınmış ve yemyeşil bir şanlıurfa’yı görmeye ömrümün vefa edeceğinden şüpheliyim.