19. yüzyıl sonlarında (1890) haremlik ve selamlık bölümlü olarak”Geleneksel Urfa Evleri” planında inşa edilmiştir.ıki katlı selamlık bölümü, o yıllarda Osmanlı sivil mimarisine giren “Konak” tipindedir.Bu bölümün zemin katında.kapısı sokakta olan bir “Develik” ahırı,bir tuvalet ve hizmetçi odaları yer almaktadır.

Erkek misafirlere ayrılmış olan ikinci kat odalarla teşkilatlandırılmıştır.

Haremlik bölümü, selamlığın aksine modern mimarinin çizgilerinden tamamen sıyrılarak ‘Hayat)(avlu),Tandırlık'(Mutfak),’Zerzembe'(Kiler) eyvan, revak ve ‘Kuş takası'(Kuş evi) gibi geleneksel Urfa evlerinin mimari öğelerinden oluşmuştur.

Konak, emekli valilerden Cemal Mirkelamoğlu’nun varislerin gösterdiği anlayış ve kolaylıklar neticesinde şanlıurfa Valisi T.Ziyyaeddin Akbulut tarafından 1991 yılı Aralık ayında il özel ıdaresi adına satın alınmıştır.Briket duvarlarla bölünmüş dört ayrı ev halinde ve orijinalliği hayli bozulmuş bir durumda olan konağın restorasyonuna 1992 yılı ocak ayında başlanılmış,Mayıs 1993’te tamamlanan restorasyon çalışmaları sonucunda orijinal durumuna yeniden kavuşturulan yapıya ‘şanlıurfa Valiliği Konukevi’ ismi verilip 24 Mayıs 1993 hizmete açılmıştır.

* * *

Balıklı gölün kuzeyinde, Selahattin Eyyubi Cami karşısında bulunan Cevahir Konuk Evi, 23 Ekim 2005 tarihinde Müdire Cevahir Asuman Yazmacı Hanımefendi ve ekibi tarafından turizmdeki farklılığı yaşatma istemiyle; şanlıurfa sıra gecelerinin güzelliklerini,coşkusunu paylaşma arzusuyla hizmete devam diyor.

Konukeviyle bütünleşmesiyle, gülümsemesiyle konukevini de gülümseten Yazmacı;”Her konuğumuza özel olduğunu hissettirmek temel felsefimizdir. Konuğumuz olanlar farklılığımızı görecektir” diyor.

www.cevahirkonukevi.com sayfasını ziyaret ettiğinizde konukevinin özelliklerini, güzelliklerini, misafirlerine sunumlarını bizzat göreceksiniz. Cevahir Konukevi sitesindeki ıngilizce bölümü ile de tüm dünyaya sesleniyor. Genç beyinlerin, ufku olanların, günü değil, geleceği düşünenlerin ve bu yönde planlamalarını yapan yönetimin devreye koyduğu projeler şanlıurfa’yı ve Türkiye’yi her geçen gün olmasını dilediğimiz güzelliklere adım adım taşıyacaktır.Cevahir Konukevi farklılığıyla, bireylere ve gruplara yaşatacağı güzelliklerle ilimizin tanıtımına, turizmine, ekonomisine büyük katkılar sağlayabilecektir. Selahattin Eyyubi Cami karşısındaki bahçe içi tanziminin tamamlanmasıyla konuklar geniş bir bahçede oturmanın, şanlıurfa’nın birbirinden güzel ezgilerini dinlemenin, Cevahirde özel olmanın, Cevahir Konukevinde müşteri değil, dost, arkadaş, aileden bir birey olmanın güzelliklerini yaşayabileceklerdir.

Bir birinden leziz şanlıurfa yemekleri, dünya mutfağından arzuladıklarınız ve canlı müzik 20-25 YTL arasında. Sıra gecesi ayrıcalığını, güzelliklerini yaşadıktan sonra isterseniz Cevahir Konukevi terasından şanlıurfa Kalesini, gece gökyüzünü seyredip sonrasında da yüzyılın gizemini taşıyan tek kişilik,(50 YTL) çift kişilik,(90 YTL) 3 kişilik odalarda (120 YTL- sabah kahvaltısı dahil) geceleyebilirisiniz.

Günü kurtarmakla işletmecilik olmayacağını savunup, müşteri memnuniyetini temel felsefe sayan;her konuğumuz özeldir diyen şanlıurfa’nın mücevheri Cevahir Konuk Evi: 0414.215.93.77–0414.216.41.02nolu telefonlarıyla 0414.216.11.55 faxı ve 0532.233.81.13 gsm ile en güzel ev sahipliğine, rezervasyonunuza hazır.

“www.cevahirkonukevi.com” ziyaret ettikten sonra “[email protected]” elektronik posta bağlantısı ile de Cevahir Asuman Yazmacı ile bağlantı kurup; tarihi, nostaljiyi, sıra gecelerinin farklılığını Cevahir Konuk evinde özel olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir