19 Yüzyıl sonlarında geleneksel Urfa Evi planında düzgün kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Arazinin yapısına göre biçimlenmiş olan yapı üç avluludur.Birinci avluda girişin karşısında tonoz örtülü eyvan ve ortasında kuyu bulunur.Avlunun batısında iki oda yer alır.ıkinci avluda önleri gezenekli üç oda bulunur.

Harap bir durumda iken 19992 yılında şURKAV tarafından Mehmet Yusufoğlu’ndan alınan yapı orijinalliği bozulmayacak biçimdeki bazı ilaveler yapılarak restore edilmiştir.

Yapının restorasyonu 1996-1998 yılları arasında tamamlanmış olup “Çardaklı Köşk” adı altında turizme yönelik lokanta olarak hizmet vermektedir.

* * *

şanlıurfa Kalesini,Balıklı gölü, Rızvaniye ve Dergah Camisini Çardaklı köşkün 2. 3.katında oturduğunuz yerden seyredebilirsiniz.Kameranızla, fotoğraf makinenizle bir birinden güzel kareleri yıllara taşıyabilirsiniz.

08-.23 saatleri arasında hizmet veren Çardaklı Köşk 70 kişilik yemek salonu, 4 ayrı şark odası ve 200 kişilik terasıyla aynı anda 400 kişiye yemek servisi yapabilmekte.Toplantı, düğün, sünnet yemekleri ve sıra gecesi organizasyonlarında ise 12 çeşit ikramıyla şanlıurfa’nın konukseverliğini 20 YTL gibi ücretle konuklarına yaşatmakta. Çardaklı Köşk sorumlu müdürü Ömer Ertoprak; ”Menü azaltıldığında fiyatlarımız daha da aşağı inebilmekte” derken yapmak istedikleri çevre düzenlemelerin ve gece konaklamaları için tanzim çalışmalarının zamanda devreye girmesiyle konuklarına daha güzel hizmetlerde bulunabileceklerini vurguluyorlar.

Çardaklı Köşkün www.cardaklıkosk.com ”isimli siteyi ziyaret ettiğinizde daha fazla bilgiye ayrıca sahip olabilirsiniz.Nisan ayından itibaren yoğunlaşan turist akımı nedeniyle ( diğer tüm konukevleri içinde aynı durum söz konusu) Çardaklı Köşkteki sıra gecelerinin için önceden de 0414-217-10-80 ve 217-09-55 nolu telefonlardan ve 0414-216-81-46 fax ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.

şanlıurfa’daki konukevlerini tanıtmak için değişik zamanlarda ziyaretlerde bulunup, notlar alırken; her konukevinin farklı güzelliklere ve konuklarına sunmak istedikleri mönülere sahip.Tüm konukevleri gibi Çardaklı Köşkte sıra geceleri için profesyonel ekiplere sahip.4 şark odasında konuklarına bir birinden güzel şanlıurfa türkülerin, şarkıları, oyunları ile nostaljiyi yaşatabilmektedir.

Kafeterya olarak ta hizmet sunan Çardaklı köşkten güneşin batışını,Balıklı gölü, şanlıurfa kalesini bir başka izlersiniz.Çayınız yudumlarken binlerce yıllık tarihsel yolculuk sizin yaşam olgunuzla sizinledir….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir