Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Urfa’daki kuruluşunu ve amaçlarını anlatır mısınız? Bu amaç doğrultusunda Urfa’da şu ana kadar ne tür faaliyetlerde bulundunuz ?

01.04.2002 tarihinde Derneğimiz resmiyet kazanarak faaliyetine başlamıştır. 04.05.2002’de Genel Başkanımız Prof. Dr. Sn. Türkan SAYLAN katılımıyla;

· Doç. Dr. Zuhal Karahan KARA tarafından şanlıurfa’da Kadın konulu konferans verildi.

· Güzel Sanatlar Lisesi’nde dinleti düzenlendi.

· Derneğimizin sayın Üyesi ıbrahim DÜLGER tarafından şanlıurfa ile ilgili slayt ve dia gösterisi yapılarak resmi açılışımız gerçekleştirilmiştir. O günden bugüne kadar derneğimizin de amacı; özellikle maddi olanakları yetersiz ya da aile baskısıyla okutulmayan kız çocuklarımıza yönelik eğitim faaliyetleri son hızıyla devam ettirmek ve onları topluma kazandırmaktır.Daha somut örneklerle yaptıklarımız hakkında biraz bilgi vereyim.

· şanlıurfa il merkezine bağlı Payamlı köyünde geleneksel aile yapısı ve maddi yetersizlik nedeniyle aileleri tarafından okuldan alınan iki kız öğrenci girişimlerimizle aileleri ikna edilerek ve maddi destek sağlanarak okul yaşamına yeniden kazandırıldı.

· şanlıurfa il merkezine bağlı Payamlı köyünde nüfus cüzdanlarının olmaması nedeniyle okula gönderilmeyen çocukların bu sorunlarının giderilip onların okul yaşamına kazandırılmalarını sağlamak amacıyla resmi nikahı olmayan yirmi iki çiftin resmi törenle nikahları kıyıldı.

01.11.2003 tarihinden itibaren çeşitli ilköğretim ve liselerde okuyan maddi durumu yetersiz ve başarılı iki yüz elli öğrenciye destek dersleri verilmeye başlandı.

Dershanelere ÖSS’ye hazırlık için ücretsiz 5 öğrenci yerleştirildi.

· Mercedes Benz Firması tarafından Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan 10 kız öğrencimize Genel Merkezimizin yardımıyla eğitimleri boyunca burs almaları ve mezun olduktan sonra başarılı oldukları taktirde iş hayatına kazandırma sözü verildi.Bu öğrencilere yönelik Almanca dil kursu başlatıldı ve şu anda da kursumuz devam etmektedir.

· Glaxo Firmasının sponsorluğunda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine “Geleceğin Doktorları” projesinden 20 öğrencinin bursu devam etmektedir.

Her yıl yaptığımız çalışmalarla ihtiyacı olan birçok öğrenciye yardım ederek onların okumasını sağlamaya çalışıyoruz.Geçen yıl 385 öğrencimize burs verilmesini sağladık. Ayrıca bize ‘Ben okumak istiyorum ama babam beni okutmuyor’ şikayetiyle başvuran tüm kızlarımızla özel olarak ilgileniyor ve aileleriyle konuşup ikna etmeye çalışıyoruz.

Çok önemli bir noktaya da geldiniz.Peki aileleri ikna etmekte zorlanıyor musunuz?

Elbette, sadece 1 kız çocuğunun okula kazandırılması için ailesini ikna etmemiz en az 15 günümüzü alıyor.Bir gün annesi evet babası hayır diyor, diğer gün annesi hayır babası evet diyor. Sonra ağabeyleri, amcaları.Anlayacağınız tüm aile fertlerini ikna etmemiz gerekiyor. Bu da oldukça stresli ve yorucu bir iş. Ancak sonunda kabul ettiklerinde çok mutlu oluyoruz ve tüm yorgunluğumuz gidiyor.

şanlıurfalılardan destek görüyor musunuz?

Maalesef yeterli bir destek göremiyoruz. Urfalılar bu konuya pek duyarlı değiller. Geçen yıl yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla tek tek tüm avukatların bürolarını ziyaret ettik ve maddi destek istedik.Ne yazık ki sadece iki avukatımız ikişer öğrenciye burs vermeyi kabul etti. Bu şanlıurfa için çok üzücü bir durum…

Yerel Yöneticilerimiz?..

Evet o yönden şanslıyız. Sayın Valimiz şemsettin Uzun, Belediye Başkanımız A. Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Küçük ve özellikle de Emniyet Müdürümüz Kutlay Çelik Bey bize her türlü desteği veriyorlar. Örneğin Polisevi etkinliklerimizi gerçekleştirmek üzere sürekli kullanımımıza açık. Buradan sizin aracılığınızla destekleri için hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Çocuklara bursu nereden sağlıyorsunuz?

Derneğimizin genel merkezinden sağlıyoruz. Hayırsever işadamlarının desteği ve büyük firmaların sponsorluğunda yapılan kampanyalarla geçtiğimiz yıl yalnızca şanlıurfa’da 385 öğrenciye burs bağlandı. Bu projelerden birisi Danone ile yürütülen anaokulu açma çalışmalarıdır. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta 3’ü Gölpınar Köyünde 2’si şanlıurfa ılköğretim okulunda olmak üzere 5 anaokulu açtık. Açılan her bir anasınıfının değeri 7 milyardır ve her türlü donanıma sahiptir. Ayrıca iki yıl önce evladını kaybetmiş Bodrum gönüllülerimizden olan hayırsever bir işadamı oğlunun adını da yaşatmak için 50 milyarlık bir bağışta bulundu. Siverek ılçesinin değerli kaymakamının da desteğiyle Eğriçay köyünde geçen hafta 4 derslikli bir ilköğretim okulu açıldı. Turkcell’le birlikte yürütülen ‘Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları okuyacak’ kampanyası kapsamında 110 öğrencimiz burs almaya başladı.Bu proje sadece lisede okuyan kızlarımız için.Finans Bank veOriflame sponsorluğunda yürütülen Çağdaş Kızlar Oriflame Kampanyası ile 250 kızımıza burs bağlanacak ‘Anadoluda Bir Kızım Var Öğretmen Olacak’ kampanyası kendi merkezimiz tarafından yürütülen bir projedir ile 6.,7.,8. sınıfta okuyan kızlarımıza burs sağlandı. Bir de Mercedes firmasıyla birlikte halen devam etmekte olan kampanya ile Endüstri Meslek Lisesinde Elektrik- Elektronik bölümünde öğrenci olan 10 kızımıza yılda 400 milyon burs verilmekte ve ek olarak almanca kursları verilmektedir.Okul bittikten sonra Mercedes fabrikasında staj yapma imkanını da sağlayacaktır. Bu sene bu sayıyı 20 ye çıkardılar. Anadolu Hayat Sigorta ise yine Ticaret lisesinde okuyan 25 kızımıza yılda 300 milyon burs ve okulları bittikten sonra kendi şirketlerinde staj imkanı sağlayacaktır. Bunların içinden başarılı olanları da kendi bünyesinde çalıştıracaktır.

Burs sağladığınız öğrencilerle ilişkileriniz nasıl?

Hepsiyle sık sık görüşüyoruz. Sorunlarını ve ihtiyaçlarını konuşup manevi bakımdan da elimizden geldiğince destek olamaya çalışıyoruz. Hatta üniversitede okuyan burslu öğrencilerimiz üniversite sınavına girecek maddi olanakları kısıtlı, dershaneye gidemeyen öğrencilerimize hafta sonları Endüstri Meslek Lisesinde kendi alanlarında ders anlatmaktadırlar..Gençlik komisyonundaki burs alan öğrencilerimiz bize bu konuda çok destek oluyorlar.

Derneğinizin kaç üyesi var ve hepsi aktif çalışabiliyorlar mı?

Derneğimizin 7 yönetim kurulu üyesi olmak üzere 53 üyesi var. Ancak üyelerimizin çoğu çalışmakta bu nedenle yeterince vakit ayıramamaktadır. Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım Gülcan Köse(Başkan Yardımcısı),Ümit Helaloğlu , Nazmiye Bahçeci, Ali Rıza Öztürkmen, Muhteşem Melik ve Gönül Seyrek canı gönülden aktif bir şekilde çalışmaktalar. Zaten bu bir gönül işidir bu nedenle kimseyi üye olmak için zorlamıyoruz.Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımın çoğu emekli öğretmen ve bu işe gönül vermiş kişilerdir aksi takdirde başarılı olmak zaten mümkün değildir.Tabii burs verdiğimiz öğrencilerimizin ve gençlik konseyimizin emekleri de çok önemli. Onların manevi desteği bize güç veriyor.

Son olarak Urfalılara iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Urfalılardan en büyük isteğimiz kızlarını okutsunlar. Onlar bizim geleceğimiz, eğitimsiz hiçbir şey olmuyor. Unutmasınlar ki erkek çocuklarını da büyüten yine annelerimizdir. Lütfen bu konuya daha duyarlı olsunlar ve elbetteki gelir düzeyi yüksek hemşehrilerimizden maddi destek bekliyoruz.Kendileri için küçük bir miktarla bir çocuğumuzun hayatını değiştirebilir ve onu topluma kazandırabilirler.Bence her şeyi başkalarından beklemek yerine biraz da elimizi taşın altına koyabilmeliyiz.

EBRU OKUTAN YORUM

DUYDUNUZ MU DUYARSIZMIşIZ?

Kendi tanımlarıyla Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve topluma ulaşmak amacını güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ülkenin “Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Amaçları ise; Atatürk ılke ve Devrimleri ile gerçekleşmiş olan hakların korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve eğitim yolu ile çağdaş toplum ve bireye ulaşmasıdır.

Derneğin Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan hastalığına rağmen çocukların eğitimi için verdiği savaşı başarıyla sürdürüyor. Dernek Türkiye de 1000’lerce çocuğa burs sağlıyor. Bu da maddi zorluk çeken çocukların bize muhtaç olmadan aileleriyle güzel bir yaşam süreceğini göstermektedir.

Bir diğer önemli nokta ise bu derneğin çalışmalarının Doğu’daki çocuklar ve özellikle kızlar üzerinde yoğunlaştırmalarıdır. Derneğin doğuda bulunan şube başkanları ve gönüllüleri tarafından büyük bir özveriyle çocukların eğitim dünyasına kazandırılması için aileleriyle görüşmeler yapılmaktadır.

ışte Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği şanlıurfa şube Başkanı Sayın Türkan ınca geçen yıl 385 öğrenciye sponsorlarla yürüttüğü projelerle burs sağlamayı başarmışlardır.. Ancak Sayın ınce’den “Urfalılar konuya çok duyarsız kalıyor” cümlesini duymak bir o kadar da üzücüydü. Neden hep bu tarz cümleleri duymak zorundayız? Bir türlü anlamıyorum.

Misafirperverliğimizle meşhurken neden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine kapımızı kapatıyoruz? Bu röportajı okuyan birileri eminim ki“bir çocuk da ben okutmak istiyorum” diyerek gereken duyarlılığı göstereceklerdir.

Ben de bu köşede 1 hafta süreyle Urfa’nın duyarsız olmadığını sayılarla ve isimlerle yayınlayacağım.

Lütfen siz de Çağdaş Yaşama Destekleme Derneği gibi sorunun içinde değil çözümün içinde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir