bunları söyleyen var mı?

Hacı Abdulkadir Ülgen

Ne erken olduğu bilinmeyen ama adı erken olan seçimlere siyaset takvimine göre epey var fakat bildiğimiz takvime göre az zaman kaldı. Fakat seçim isteyen muhalefette, son anda seçimi istemek zorunda kalan iktidarda seçime hazır değiller.
Bu ülkenin yönetimine talip olan partilerin hepsi seçim beyannamelerini ya yeni açıkladı ya da yakında açıklayacaklarını beyan ediyorlar. Daha seçilme arifesinde hazırlıklarını tamamlayamamış partiler nasıl olurda ülkeyi yönetmeye hazır olduklarını söylerler doğrusu merak ediyorum.
Nasıl bir anlayış ki koca ülkenin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren beyannameleri 30-40 günde halka anlatacak ve beni seç diyecek. Bu ülkenin sorunları 2 ayda masaya yatırılıp çözülecek kadar basit midir ki?
Siyaseti ve siyasetçileri anlamak zor fakat halkını bu kadar küçük gören siyasetçilerin kitleleri peşinden sürüklemesini anlamak daha da zor. Lafla peynir gemisi yürümez diyoruz ama birileri lafla siyaset gemisini 40 yıldan fazla yürüttü.
 Tüm acemilikleri, hazırlıksız ve temelsiz vaatleri bir kenara bırakalım da şunu soralım kim bu ülkenin gerçek sorunlarına değiniyor ve çözüm önerisi sunuyor.
 Kim iktidar olunca ülkemizin mevcut 10000 civarında olan bitki çeşidini koruyacağını ve yok olmakta olanları çoğaltacağını ve bu konuda ciddi kaynak bulup akademik çalışmalar yaptıracağını söylüyor? Bu arada bu konu sadece ottan bir konu değil ciddi istihdamda sağlar.
 Kim iktidar olunca daha yeşil bir ülke için şu kadar ağaç dikerim ve ormanlıkları arttırırım diyor?
 Kim iktidar olunca yerel yönetim reformu yapıp belediyeleri borç batağından çıkarıp halka hizmet getireceğim diyor?
 Kim iktidarının ilk işinin geniş katılımla yeni sivil bir anayasa yapmak olduğunu söylüyor? 
Kim seçim yasasını yenileyeceğini ve halkı gerçekten egemen kılacağını söylüyor? 
Kim iktidar olunca araştırma ve geliştirme çalışmalarına milyar YTL’lik kaynak yaratacağını söylüyor?
Kim iktidar olunca trafik konusunda eğitimden araç ve gereçlere donanımları arttırmayı, kaliteyi yükseltmeyi ve her yıl terörden daha fazla insanımızın bu yolla ölmesini engelleyecek adımları atacağını söylüyor?
Kim iktidar olunca göstermelik işler ve oy avcılığı yapmadan engelli vatandaşlara daha yaşanabilir bir ülke sunacak standartları getireceğini ve göremeyenlerin gözü, yürüyemeyenlerin ayağı, tutamayanların eli, konuşamayanların sesi olacağını söylüyor?
Kim iktidar olunca Edirne’den Hakkari’ye, Artvin’den Muğla’ya dolaşıp halkını dinleyeceğini ve yaralarına merhem olacağını, gelmezse yapmazsa koltuğu bırakıp gideceğini söylüyor?
Kim iktidar olunca Türk Dil Kurumuna ve Türk Tarih Kurumuna büyük kaynaklar sağlayıp, halkı bilinçlendireceğini, eğiteceğini ve eşsiz eserler ortaya koyacağını söylüyor?
Kim iktidar olunca arazi ve toprak reformu yapıp devletle halkın yıllardır süren davalarını çözeceğini ve kamu mallarını kimselere yağmalatmayacağını söylüyor?

Kim iktidar olunca kültür merkezi olmayan, müzesi olmayan, kütüphanesi olmayan il-ilçe kalmayacak diyor ve kim bu mekanlara halkın ilgisini arttırıp sahip çıkaracak, kullanacak, kollayacak politika üreteceğini söylüyor?
Yazacak o kadar sorun ve eksik var ki bitecek gibi değil. Görünen o ki hala lafla peynir gemisini yürütmeye çalışanlar var. Daha ne kadar böyle yürür bilinmez fakat unutmamak lazım ki bu popülist söylemlere bizler pirim veriyoruz.
Mutlaka oy kullanmalı ve kimin ne vaat ettiğini ve ne kadarını yapabileceğini irdelemeliyiz. Umarım bir sonra ki seçimlerde gerçekçi, akılcı vaatleri duyarız ve umarım yazacak sorunlarımız daha az olur.
şimdi söyleyin Allah aşkına bu konulardan bahseden ya da bahsedip de nasıl ve ne zaman yapacağını söyleyen var mı?