Aylardır şurada yazıyorum Tayyip ya da bir AKP’li köşke zor çıkar (Vecdi Gönül hariçti) diye. Söylenen oldu. Olan benim dediğim değil, olmaması gerekendi. Birincisi  uzlaşma yoktu.
ıkincisi Necdet ve Semra Sezer çiftinden sonra aynı fotoğraftaki kareye oturmayan bir çift vardı ortada.
Üçüncüsü AKP  dikta değil iktidardı, her mecrayı ele geçirmek gibi bir lükse sahip değildi.
Hepsi bu. Her ne kadar hala Bülent Arınç üç beş gün için bile Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma sevdasında olsa bile tren çoktan kaçmış, harç bitmiş yapı paydos etmiştir. Hoş o Arınç bir siyasi olarak AKP’nin tüm lordlar kamarası kredisini yemeye devam etmekte ve konuştukça bu  partinin rezervlerini tüketmeye devam etmektedir ya, o ayrı bir analizdir.
Gelelim olası bir erken seçimde oluşacak tabloya. Bana göre üç parti barajı aşacak gibi. Bunlar AKP, CHP ve MHP. Oy oranlarını ise AKP yüzde 30, CHP yüzde 18 ve MHP yüzde 12 olarak tahmin ediyorum. Meclisteki dördüncü parti ise adaylarını bağımsız olarak seçmene sunmaları durumunda DTP olur gibi. Bu partinin yaklaşık 30  milletvekili ile  TBMM’ye girip grup kuracağını sanıyorum. Tabi seçim öncesi bazı özel kararlar alınıp uygulamaya konmazsa.
Türkiye halkı konuştu mu mangalda kül bırakmaz. Herkes futbolda, siyasette, modada, günlük yaşamda birer Erman Toroğlu, Fikret Bila, Hıncal Uluç ya da Okan Bayülgen’dir. AKP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşadığı hüsran bunlar gibi muhteremlerce hemen yorumlanmıştır. ‘AKP daha mazlumlaşmıştır, bu kez iktidara yüzde elli ile gelecektir’
Olur!…
Bu yolda galip değildir mağlup. Bana göre bu yolda mağluptur galip. AKP’nin zirvesindeki üç isim bu partiyi ve oy potansiyelini zedelemiş gibi görünüyor.  Gerekli gereksiz söylemler ve birbirlerini harcama anlamındadır kastım.  Ve bu partinin yandaşları bunu çok iyi görüp analiz etmiştir. şimdi gerçek AKP’lilere yeni lider kim olsun sorusunu yöneltseniz eminim yüzde altmışı Abdullatif şener diyecektir. şener geçmişte ANAP’ın Adnan Kahveci’sinin konumundadır, şu an.  (Allah sonunu ona benzetmesin bu mütevazi siyasimizin)
Aslında konuyu çok dağıttık. Ben bu gün burada Temmuz’da yapılacak bir erken seçimi ve onun olası sonuçlarını değerlendirecektim ama konu dallandı budaklandı, yazımda çok uzadı. Daha Temmuz’a çok var izin verirseniz bir sonraki makalemde  bunu ele alayım. ızninize teşekkürler, haftaya görüşürüz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir