şehrimizdeki 64 ılköğretim Okulunu hareketlendiren “Bilgi Yarışması” El Ruha Oteli salonlarında yapıldı ve Güneydoğu Televizyonundan yayınlandı.

Okul hayatında zihinlerde biriktirilen bilgilerin bir nevi alıcıya sunulması mahiyetinde oluşan Yarışma kademe kademe gelişerek finallere kadar yükseldi. Final Dershanelerinin dereceye giren Okulları “Bilgisayar” hediye ederek ödüllendirmesi ile son buldu.

Bu “Kültür Yarışması” muhakkak ki, yararlı bir icraat olmuştur. ılköğretim Okullarımızın yarışan çocukları, onların taraftarları ve okulların mensubu binlerce çocuk, bunların velileri ve aileler için ciddiye alınıp değerlendirilen, yarış mahallinde ve evlerdeki televizyon başlarında toplanılıp izlenilen programlar halinde bir yayın silsilesi ortaya çıkarmıştır.

Eğitimin ve öğretimin hayli zayıflamış sayıldığı günümüzde çocuklarımızda gördüğümüz bilim potansiyeli ve performans bizleri oldukça umutlandırmış ve geleceğe daha bir ışıkla bakmamıza imkân sağlamıştır.

Bu yarışmalara heyecanla katılan 64 Okulumuzu kutluyoruz. Elemeler sonucunda daha belirgin hale gelen öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Sonunda dereceye giren üç Okulumuzu tebrik ediyor, alkışlıyoruz. Birinciliği elde eden şanlıata Koleji farkı elbette Urfa için özellikli bir gurur kaynağıdır. Bu Okuldan dereceye giren diğer okullardan çıkan çocuklar ve hiç ummadığımız okulların mezunları bizim geleceğimizdir. Bunların içinden çok değerli insanlarımızın yetişeceğine inanıyoruz. ılgi ve imkânlar elbette bazılarını daha çok öne çıkaracaktır. Bu da eğitim ve öğretimin tabii sonucundan başka birşey değildir.

Yarışmalar süresince misafirlerini beş yıldızlı bir alâka ile ağırlayan El Ruha Oteli, yayınlarını tarafsız, objektif bir bakışla yayınlayan Güneydoğu Televizyonu, çocuklarımızı yalnız bırakmayan ve daima onların yanında yer almasını bilen Milli Eğitim Müdürlüğü, jüriyi teşkil eden seçkin insanlar, Final dershanelerinin kıymetli yöneticileri ve çocuklarımızın yuvalarının esas rükn’ü anneler-babalar, veliler 64 ilköğretim Okulumuzun yarış maratonunda herkes gerekli yerinde saygı ile anılacak durumunu korumuş ve böyle bir kültür güzelliğini Urfa’mızın “şehir hafızası”na bırakmış oluyorlar. “Allah kendilerinden razı olsun” diyoruz. Ve bu güzelliklerin her yıl tekrarlanmasını, daha başka kültür hizmetlerine de kaydırılarak çoğaltılmasını, aynı gayeye hizmet eden diğer birimlerle koordineli çalışmalar yapılarak geliştirilmesini temenni ediyoruz.

Artık herkes kabul ediyor ki; en büyük düşmanımız cehalet… Bunun yenilmesi için yalnız “okur-yazar” olmak yetmiyor. Kültürün her dalında birşeyler yapmak, bir varlık göstermek gerekiyor. Bunu da elele, gönül gönüle yapmak ve başarmak zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir