Beraberlik Urfaspor’a Yetmez

K. Eren Akalın


Nefes nefese bir doksan dakikayı geride bıraktık geçen Pazar ve artık önümüzde sadece  iki maç kaldı. Yalnızca biz değil, bizimle birlikte aynı hayali kuran 6 takım daha var grupta, görülmedik, işitilmedik, kıran kırana bir mücadele yaşıyoruz  ve ipi kimin göğüsleyeceğini kestirebilmek çok çok zor. Grupta kendi göbeğini kendisi kesebilecek iki takım var; Belediye Vanspor ve Diskispor.
Grubun en tecrübeli ekibi kuşkusuz Urfaspor. 2001-2002 ile 2006-2007 sezonlarında iki kez Yükselme Grubu (Play-Off) oynayan Urfasporun dışında grubumuzda Yükselme Grubu oynamış bir takım bulunmuyor.
Ligin yeni takımı Belediye Vanspor’un 4 puanlık avantajı yenilir yutulur cinsten değil ama bu işi bitirdiklerini söylemek de pek mümkün görünmüyor. Bu hafta oynayacakları İskenderun maçını alırlarsa Yükselme Grubunu garantileyecekler. Peki ya berabere kalırsa ? O zaman grupta ki bütün hesaplar sil baştan. Kaldı ki İskenderun maçının kolay geçmesi mümkün değil zira İskenderun bu maçı kaybederse, umutlarını son haftaya taşıyamayacak.
İskenderun Demir Çelik Spor ise son haftaların en büyük hayal kırıklığı yaratan takımı. Daha birkaç hafta öncesine kadar grubun en avantajlı takımı konumundayken lig 5. olarak giriyor son iki haftaya. Üstelik 6 takım içinde en zor fikstüre sahip takım.Önce Belediye Vansporla deplasmanda, ardından Urfasporla kendi evinde oynayacak ve Van’dan eli boş dönmesi halinde Urfaspor maçına iddiasız olarak çıkacak. Ayrıca İskenderun’un teknik direktörünün istifa ettiğini ve Van maçına geçen hafta kırmızı kart gören iki as oyuncusundan yoksun çıkacağını da belirtmekte fayda var.
 Puan durumunda 2. sırada yer alan Diskispor ise kuşkusuz ligin sürpriz takımı. Fikstürünün diğer rakiplerine nispetle kolay olduğunu söyleyebilmek mümkün.İlk maçlarını kendi sahalarında Elazığspor, ikinci maçlarını ise Urfa’da Urfa Belediyesporla oynayacaklar. En büyük avantajları ise kendi kaderlerinin kendi ellerinde olması ve bunun verdiği özgüven. Ayrıca   zaten puan fakıyla da öndeler. İki maçta alacakları 3 puan bile Urfasporun hayallerini suya düşürebilir, çünkü iki maçta da Urfaspora üstünlük sağladıkları için ikili averajda bizim üstümüzde yer alacaklar.
Komşumuz Adıyamanspor ise yine İskenderun gibi elindeki avantajı kullanamayanlardan. İddiası süren 6 takım içinde en kolay fikstüre sahip olan Adıyamanspor, kuşkusuz olarak son haftalarda rakiplerine kaybettiği puanların acısına yanıyor. Urfa ve Van maçlarını berabere tamamlayabilse son iki haftaya lider olarak girebilecek olan Adıyaman şu an ligde 4. sırada bulunuyor. Renktaşımız maçlarının ikisini de alıp, rakiplerinin maç sonuçlarını beklemek zorunda kalacak. Adıyamanspor ikili averajda Diskispor’un önündeyken, Urfaspor’un gerisinde yer alıyor.  
GASKİspor ise sezon boyunca inişli çıkışlı bir performans göstermesine rağmen, diğer takımların beceriksizliklerinden olsa gerek son iki haftaya umutlu giriyor. Geçen hafta kendi evinde Belediye Vanspor’a yenilmesine rağmen, Urfaspordan alabilecekleri bir galibiyetle Yükselme Grubuna kalablirler, zira  Gaskispor son hafta evinde Malatya Belediyesporu misafir edecek.
Urfaspor için ise çok fazla söylenebilecek bir şey yok sanırım. Çünkü ortada sanki bir değil de birden fazla Urfaspor var gibi. Son iiki haftada takımımızın nasıl bir performans göstereceğini teknik direktörümüzde dahil olmak üzere bilen birilerinin olduğunu sanmıyorum. Ayrıca iki maçta 6 puan alsak dahi, Yükselme Grubuna kalacağımızın garantisi yok   
Sonuç olarak, bu hafta Gaskispor ve İskenderun maçlarını kaybederlerse havlu atacaklar, Belediye Van Yükselme Grubuna çıkmayı garantileyecek, Urfaspor umudun son haftaya taşıyacak . İkisi de berabere kalırsa grup tamamen karışacak.İskenderun galip gelirse, Belediye Vanspor son hafta Mardin de ecel terler dökecek ve şanssız bir sonuçla her şeyi bir anda yitirebilecek.  Urfaspor berabere kalır, Diskispor galip gelirse Urfaspor Yükselme Grubu şansını yitirecek. Bunların dışında her sonuç kendi içinde de değerlendirilebilinir.
Bu bilgiler ışığında bir tahminde bulunursak, futbolda ve seçimlerde önceden tahminde bulunmanın  hiçbir zaman doğru olmamasına rağmen, Yükselme Grubuna çıkacak iki takım Adıyamanspor ve Belediye Vanspor olacak gibi görünüyor bana. Urfaspor’un ise yükselme grubuna kalması  sürpriz olmaz ama bu istikrarsızlığıyla 6 takım içinde 6. bile olabilir. Yaşayıp göreceğiz, gönlümüz elbette Ceylanlardan yana.