Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, kentte depremin vurduğu mahallelerde incelemeler yaptıktan sonra Şanlıurfa AFET Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamalardan bazı satır başları şöyle:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:  “Valiliğimiz, belediyeler, emniyet, jandarma gerekli tedbirleri ve uyarıları yaparak gerçekleştirmişlerdi. Toplam yağış miktarı metre kareye 129 km. Bu uzun süredir görülmemiş bir yağış. Karadere bölgesine gittik. Ardından Karaköprü, Sırın deresinin olduğu alana doğru gittik ve oradaki hasarı ve tahribatı gördük. Burada 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu anda 3 ihbar var. 

Toplam 3 yerde arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Şanlıurfa’da 12, Adıyaman’da 2 vatandaşımız vefat etti. 5 vatandaşımızla ilgili arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Sabaha kadar çalışmalar devam edecek. Hasar tespit çalışmaları da başladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza da tüm bilgileri bakanlarımızla arz ettik. Verdiği talimatları da almış olduk. Deprem bölgesinden geldik, orada çalışmalar devam ediyor. Burada selin ilk tahribatları gidene kadar burada çalışacağız, vatandaşımızın yanında olacağız. Şanlıurfa’nın kırsal ilçe ve mahallelerinde de taramalar yapıldı, genel anlamda olumsuz bir durum yok. Merkezde gördüğümüz durumla ilgili karşı karşıya değiliz. Bozova Hilvan yolunda 2 çökme meydana geldi, Akçakale Şanlıurfa yolunda epey bir su bastı, oradaki çalışmaları DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü devam ettiriyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: Karaköprü ilçesinde 300 arı kovanı zarar görmüştür. Ekiplerimizin yağışların devam etmesi nedeniyle tamamlanamayan çalışmalar tamamlandığında, zarar ve ziyan konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olacağız. Tahliye kanallarımız açık durumdadır. Dereler açık olup tam kesit çalışmaktadır. Karakoyun Deresi’nde taşma nedeniyle yandaki mahallelerde bodrum katlarını su basmıştır. Derenin her iki yakasından suların akıtılmasında çalışmalar iyi netice verecektir. Bölgeden bize kuraklık nedeniyle su verin talepleri olmuştu. Yağış sonrası tüneller tedbir amacıyla kapatılmıştır. DSİ olarak 20 yılda 21 dere ıslahı projesiyle 40 yerleşim yerimizi taşkınlardan korumak için yatırımlar gerçekleştirdik. Bunları gerçekleştirmemiş olsaydık daha büyük afetle karşılaşmış olacaktık.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Şanlıurfa sel felaketinden ciddi şekilde etkilendi. Derelerin bugüne kadar görmediğimiz yoğunlukta taşmaları ve sonucunda 12 vatandaşımızın kaybına sebep olan bir afetle karşı karşıyayız. Adıyaman’da da aynı afet söz konusu. Tüm ekipler canhıraş olaya müdahale edip, iş makinalarının da sevk edilmesiyle işlemlere başladılar. Bakanlarımızla birçok konut ve işyerine ziyaretlerde bulunduk. Maalesef ciddi şekilde zarar görmüştür. Koordinasyonumuzda yürüyen, hızlı şekilde devam eden çalışmalarda deprem de olduğu gibi bu afette de Bakanlarımızın koordinasyonun ne kadar önemli olduğunu müşahede etmiş olduk. Sahadayız ve yaraların sarılması için gayemiz çok nettir. Bu geceyi burada geçireceğiz. Farklı bir sabaha uyanmak üzere işlemleri tamamlamış olacağız. Bu gece yağışların artabileceğine ilişkin bir tedbiri de elden bırakmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir