Futbol sezonu kapandı şimdi bu da nereden çıktı diye soracaksınız.Durun izah edeyim.

 

             Geçtiğimiz yıl bir iş makinesinin hüneri ile yeryüzüyle buluşan amazon kraliçeleri mozaikleri doğuştan şanssız olanlardandı.Çünkü yüzeyi gördü ama kalbinde kocaman moloz taşlarıyla, yani kızımız 6 parmaklı doğmuştu.Nedeni ise o muhteşem proje temalı park idi.

      

              O temalı park projesi ki din elden gidiyor nidalarıyla herkesin ne olduğunu bile anlamadan karşı geldiği projeydi.Hani hoşgörünün başkentiyiz ya bir çok “entellektüelimizin” bir solukta karşı geldiği projeye olan tepkiler hoş görülerek değiştirildi ve Halepli Bahçe projesi haline dönüştürülmüştü.Projenin son hali  neydi bilmiyorum o kadar çok değişti ki.

 

               Sonra mı?Sonra hiçbir alt yapı araştırması yapılmadığı halde burnunun dibindeki Balıklıgöl’e rağmen vurdular tarihin köküne kazmayı.Sonuç olarak Edessa Güzelinin o güzel gözleri göründü toprağın ucundan.Farkına varmadan tarihe tanıklık eden  bir işçimizin temiz yüreği sayesinde konu müzeye intikal etmeyi başardı.Sembol Gazetesi yazarı Yusuf Dişli’nin yazısıyla Milletvekilimiz  Sabahattin Cevheri de evlat edinmişti Edessa Güzelini.Güzelliği dillere destan olacak  amazon kraliçesi de artık emin ellerdeydi diye düşünüyorduk.

 

              Bizim dev-let’li büyüklerimiz gelip yerinde gezip gördüler kazı alanını. Kazı devam edecek sonuçta mozaikler yerinde korunacak ve  burada açık hava müzesi olacaktı.

 

           şimdilerde önünden her geçtiğimde ne şanssızmış dediğim Melanipe’nin o masum bakışlı yüzü geliyor aklıma.Fazla değil sadece 2 saat mesafe uzaklıktaki Zeugma’nın çingene kızını kıskanıyorum onun adına.

          

           Kazıların neden devam etmediği sorusu ise bir muamma benim için. Ancak konuyla ilgili aldığım bir duyum beni şok etti doğrusu.Eğer doğruysa vay halimize diyorum.Sözüm ona Kültür Müdürümüz Selami Yıldız Urfa Kalesinde yapmayı planladığı kazıda Halepli Bahçe kazısına gelen ödeneği kullanmaya niyetliymiş.Kazılar da o nedenle durmuş.Umarım yanlıştır.Ben söyleyenlerin yalancısıyım.

 

           Dili de yok ki konuşsun o zavallı mozaikler. şimdilerde Yeni gelin kızlar gibi bükmüş boynunu Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Göztepe’ye yaptığı gibi birinci lige çıkaracak elleri bekliyor.Sayın Cevheri’ye sesleniyorum sahip çıkın evlatlarınıza  ve çıkarın lütfen onları birinci lige yine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.