Avrupa Birliği Delegasyonu Büyükelçi Yardımcısı ve 17 Avrupa Birliği Ülkesinin Büyükelçi Yardımcısı Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünü Ziyaret etti.

Avrupa Birliği Delegasyonu Büyükelçi Yardımcısı Eleftheria PERTZINIDOU, 17 Avrupa Birliği Ülkesinin Büyükelçi Yardımcısı (Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Letonya, İrlanda, Litvanya, Lüksenburg, Polonya, Romanya, Slovakya, İspanya) AB Delegasyonu Müsteşarı Steven de WILDE, AB Delegasyonu Uzmanları Helene BOURDIEU, Elif ELÇİ, Olivia O’CCONNEL, SIHHAT Projesi kapsamında yürütülen hizmetlerin görülmesi amacıyla Eyyübiye’de bulunan Makam Göçmen Sağlığı Merkezini ziyaret etti.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Fatih Kara, yıllardır Suriyeli misafirlere verilen hizmetleri anlattı. Kara, ”Sıhhat projesi kapsamında Avrupa Birliğinden almış olduğumuz katkılarla vermiş olduğumuz hizmetler var. Proje kapsamında yapmış olduğumuz hizmetlerin bir örneği biraz önce gezmiş olduğunuz Makam Göçmen Sağlığı Merkezidir. Yapmış olduğumuz hizmetleri sizlere sunmak istedik, sıhhat projesi kapsamında burada küçük bir örnek gördünüz bu merkez gibi onlarca merkez var ve bu tür merkezleri Türkiye’nin birçok yerinde görme şansına sahipsiniz’ dedi.

Makam Göçmen Sağlığı Merkezini ziyaret eden yetkililer, merkez çalışanları ile sohbet etti, hizmetlere ilişkin bilgi aldılar. Sonrasında yapılan çalışmalar ve verilen hizmetlerden dolayı teşekkür ederek teşekkürü alkışlayarak desteklediler. Heyet daha sonra göçmen sağlığı merkezinden ayrıldı.

Resim önizlemesi

Ziyarette, AB Delegasyonu heyetine Halk Sağlığı Genel Müdürü Fatih Kara, Daire Başkanı Azmi Ekmen, Sıhhat Proje Direktör Yardımcısı Habibe Özdemir, Sıhhat Projesi Saha Gözlemcisi Murat Zengin, Şanlıurfa il Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Öğr. Üyesi Abdullah Solmaz, Hizmet Başkanları, Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürü Keziban Yavuz, Göçmen Sağlığı Sorumlusu Hanifi Elçi ve Sıhhat proje çalışanları eşlik etti.

Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu arasında 15.12.2020 tarihinde imzalanan hibe sözleşmesi uyarınca, Türkiye’de Göçmen Sağlığı Hizmetlerinin Desteklenmesi Projesi (SIHHAT-2) yürürlüğe girmiştir. Genel hedef olarak; SIHHAT-1 Projesi kapsamında yürütülen çalışmalardan sürekliliği gereken faaliyetlerin devamının sağlanması ve özellikli alanlardaki çalışmaların güçlendirilmesi şeklinde belirlendi.

Şanlıurfa ili, Proje kapsamındaki öncelikli 29 il arasında bulunuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.