Harran Üniversitesi geleneksel hale getirdiği Bahar şenliklerinin yedincisini geçtiğimiz 4, 5, 6, 7 Mayıs günlerinde kutladı. Çeşitli etkinliklerin yer aldığı şenlik günlerinde; müzik, dans, film, söyleşi, folklor, futbol, defile, satranç turnuvası, animasyon ve dia gösterileri gurubundan doyumsuz eğlence, beden ve fikir haraketleri vardı. Bunları öğretim üyelerinin, öğrencileri ve halkımızı kaynaştırıyor, biribirilerine bağlılığını arttırıyordu. Herkes biribirini daha yakından tanıma ve anlama fırsatını bulmuş oluyordu.

7.Bahar şenliği programlarından bazılarına biz de katılma fırsat bulduk ve bu şenlikte gençliğimizi yeniden yaşar gibiydik.

Öteden beri dünyadaki ve Ülkemizdeki birçok Üniversitede yapılan ve geleneksel hale getirilen bu şenliklerin şüphesiz ki, katılanlar üzerindeki aktivite ve moral etkisi büyüktür. Harran Üniversitesindeki öğrencilerde de bu gücü gözlemledik. Üniversite yönetiminin 4 gün süren bu şenlikte öğrencilere ve çalışanlarına faydalı bir doping tesiri verdiğini adeta içimizde hissettik.

Yıl boyunca teorik ve pratik dersleriyle meşgul olan öğrencilerin teneffüs ettikleri bu güzel, temiz ve verimli hava ile Haziran 2006 sınavlarında daha başarılı olacaklarına inanıyoruz. Bunu içtenlikle temenni ediyoruz.

şenlik günlerinde orada ne zaman bulunduksa Harran Üniversitesi Sayın Rektörü Prof. Dr. Uğur Büyükburç ile Üniversitenin Sayın Genel Sekreteri Saffet Coşkun Bey’i hep öğrencilerin arasında görüşümüz bize ayrı bir kıvanç verdi. Öğrencilerin sahipsiz kalmadığına inancımız arttı. Yurdun her köşesinden çocuğunu Harran Üniversitesine gönderen ebeveynlerin rahat ve huzur içinde olmaları gerektiğini düşündük.

ızlediğimiz programlar arasında Üniversitenin Halkla ılişkiler Müdürü ve fotoğraf sanatçısı Sayın ıbrahim Halil Karaca’nın sunduğu “Çalışan Çocuklar” konulu dia gösterisi’nden epeyce etkilendik. Çünkü, “Çalışan Çocuklar” Ülkemizin her tarafında, özellikle Urfa’da oldukça yaygın, çare bulunması gereken bir problemdi. Okul çağındaki erkek ve kız çocuklarımızın demircilik gibi ağır bir sanattan, boyacılığa, hamallığa, simitçiliğe ve tarlalarda pamuk toplayıcılığa kadar hemen hemen her işte çalıştırılmaları etkin karelerle içimize işledi, duygulandık. Belki 3-5 kuruşluk bir yevmiye, veya bulabildiği bir miktarla ailesine katkı sağlayan bu çocukların okuldan uzak kalmaları 2-3 ayla sınırlı da olsa Ülkemiz için elbette önemli bir kayıptır. Ancak, dialarda görülen “Devletin sahip çıkma” kareleri ve kısa izah yazıları tesellimiz oldu. Sayın Emniyet Müdürümüz ve yardımcılarına biz de teşekkür ederiz.

Sayın Rektör Beyin müjdesinden öğreniyoruz ki; önümüzdeki yılın “Bahar şenliği” yani sekizincisi Üniversitenin Osmanbey Kampüsünde olacak. ınşallah o günleri görmek de nasip olursa Üniversite mensupları ve halkımızın daha geniş çapta bir “Bahar şenliği” yaşaması mümkün olacak demektir.

Allah bütün şenlikleri ağız tadıyla yaşamayı nasip etsin. Mevlâm Devletimize, Milletimize zeval vermesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir