Müslüm Akalın, mesleğinin duayeni bir avukat olmasının yanında, kırk yıldır kendini, Urfa Kurtuluş Savaşı ile ilgili olarak Genel Kurmay Başkanlığı Harp Tarihi Arşivi’nde, dönemin yerli ve yabancı basın yayın organlarında, Fransa kütüphanelerinde araştırmalar yapmaya adamış, yayınladığı onlarca makale ve kitaplarıyla ve bu gün hepsi ebediyete intikal etmiş olan gazilerimizle yapmış olduğu röportajlarıyla Kurtuluş Savaşı tarihimizi akademik bir bakış açısıyla gün ışığına çıkartmış değerli bir tarih araştırmacısıdır.
Bu gün, profesörlük kariyerine ulaşmış birçok akademisyen, Urfa Kurtuluşu ile ilgili Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarında Akalın’ın engin birikiminden ve elindeki belgelerden önemli ölçüde yararlanmışlardır.
Bu nedenlerledir ki ; bilim çevrelerince Urfa’nın 11 NİSAN Kurtuluş Tarihi’nin ve Urfa Cumhuriyet dönemi siyasi ve sosyal tarihinin duayeni olarak anılır olmuştur.
Tevafuk bu ki, kendisi Urfa’nın Kurtuluşunun 35. Yılının kutlandığı 1955 yılının 11 Nisan’ın da doğmuş. Ömrünü Urfa’nın kurtuluşu tarihi araştırmalarına adamıştır.
İlk kitabını “Milli Mücadele’de Urfa/Anılar-Belgeler” adıyla 1985 yılında yayınladıktan sonra çoğu kurtuluş tarihimizle ilgili bugüne kadar altısı ortak çalışma olmak üzere 18 kitabını yayımlandı.
Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı olan 2020 yılını pandemi dolaysıyla layık olduğu şekilde kutlayamamış, bilimsel toplantılar ve kitap yayınları ile de maalesef 100. Yılımızı taçlandıramamıştık.
O yıl bunun üzüntüsünü yaşayan Av.Müslüm Akalın, biri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, biri ŞURKAV ve ikisi kendi olanaklarıyla olmak üzere “MİLLİ MÜCADELE’DE URFA” (Çizgi Kitabevi Yayını), “URFA MİLLİ MÜCADELE ALBÜMÜ” (Cihat Kürkçüoğlu ile birlikte-Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yayını), “URFA’NIN KURTULUŞUYLA İLGİLİ ARŞİV BELGELERİ” (Mahmut Karakaş ile birlikte-ŞURKAV Yayını), “DR.ANDREAS VISCHER – İSVİÇRELİ BİR DOKTORUN TÜRK MİLLİYETÇİLERİ ARASINDAKİ ANILARI” (Editör: Müslüm Akalın-Çeviri: Abdülkadir Gürüz) adlarındaki 4 kitabını Urfa Kurtuluşunun 100. Yılına armağan etti.
Arşivlerimizi birleştirerek ilkini 2009 yılında açtığımız “11 NİSAN KURTULUŞ SERGİSİ” o yıldan bu yana sevgili Müslüm Akalın’ın katkılarıyla her yıl genişletilerek bugüne kadar 14. kez açılmış oluyor.
Sevgili Akalın dostumun doğum gününü kutluyorum. Sergiye ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyemize şükranlarımı sunuyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere canları pahasına vatanımızı bizlere emanet bırakan tüm şehit ve gazilarimize yüce Allah’tan rahmetler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir