Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını çözüme kavuşturacak proje için ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

Başkan Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ile Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Konya’nın Ereğli İlçesinde mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti.

Şanlıurfa’dan mevsimlik işçi olarak gittikleri Konya Ereğli’de Beyazgül’ü karşılarında gören işçiler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çadırda bir süre işçilerin taleplerini dinleyen Başkan Beyazgül, sorunların çözümü için çalışacaklarını ifade etti.

Başkan ve beraberindekiler Ereğli Yeniköy’e eli boş gitmedi. tarım işçilerine gıda maddeleri ve hijyen seti dağıtıldı, çocuklar çeşitli oyuncaklarla sevindirildi.

”TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Başkan Beyazgül, şu açıklamayı yaptı:

“Çalışma şartlarını yerinde inceledik.  Mevsimlik işçilerimizin yaşam standartlarının iyileştirilmesi noktasında yol haritamızı belirleyeceğiz. Farklı illerde çalışan mevsimlik işçilerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için daha kapsamlı bir çalışma yaparak hemen fiili adımlarımızı atacağız.

 “ŞANLIURFA’NIN KALBİ MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİMİZLE ATIYOR”

Tarım işçilerinin yaşam alanlarından çocuklarının eğitimlerine kadar birçok sorunun çözüme kavuşması ve işçilerin rahat bir ortamda çalışabilmeleri, sorunların ortak akılla çözülmesi adına gerekli toplantıları yapacağız. Şanlıurfa’nın yüreği, kalbi burada çalışan vatandaşlarımız için atıyor. Biz de çok büyük adımlar atmayı ümit ediyoruz. Konya elbette ki sadece Şanlıurfalı vatandaşlarımızın mevsimlik işçi olarak çalıştığı noktalardan sadece biri bunun gibi birçok noktanın olduğunu biliyoruz. Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçilerinin temsilcileri ile bir araya gelerek geniş kapsamlı bir çalışma başlatacağız. Ayrıca işçilerimizden gelen eğitim, barınma, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarının çözümü noktasında tarla sahipleri yani işverenlerimizle ilgili de görüşmeler gerçekleştirerek fiili adımların atılmasını sağlayacağız” 

Şanlıurfa Mevsimlik İşçiler Dernek Başkanı Suphi Hatipoğlu ise 40 yıldır Türkiye’nin farklı noktalarında tarımla uğraştıklarını belirterek, yaklaşık 20 yıldır Konya’da mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştıklarını dile getirdi. Hatipoğlu,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ederek,  taleplerinin karşılanacağı yönünde umutlarının arttığını söyledi.

 

 

 

 

Yorumlar 1 Yorum

  1. 19 Haziran 2022

    İsmail keskin

    Toprak reformu dan bahsedemiyorsunuz. Ağalık düzenine karşı değilsiniz. Tarım ve toprak reformu olmadan bu insanların sorununu nasıl çekeceksiniz.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.