Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, Fırat nehrini, doğayı tehdit eden madenlerle ilgili bir açıklama yaptı.

“Erzincan’da altın üretimi nedeniyle Fırat nehrine akıtılan siyanürün olası sonuçları sadece bugünü değil gelecek nesillerin de yaşamını direkt etkileyecek” diyen Av.Tüysüz, acil önlemlerin gerekliliğine vurgu yaptı ve şunları kaydetti:

”Urfa’nın içme suyunun bu havzadan karşılandığı dikkate alındığında Urfa Büyükşehir Belediyesinin de gerekli önlemleri alması için tüm olanaklarını seferber etmesi gerektiğini de belirtmek isteriz.

Bu kadar acil ve ertelenemez bir tehlikenin önlenmesine dair hiç bir çalışmanın yapılmamış olması haklı bir endişe ve korku yaratmaktadır.

Sağlık ve yaşam gibi hayati bir konunun sonradan para cezası ile hatta bunun da tahsil edilmeden yandaş şirketlerin uzlaşma adı altında borçları silinmek suretiyle olumsuz bir sabıkanın varlığı bu konudaki endişeleri daha da derinleştirmekte ve pekiştirmektedir.

Çok acil, ertelemeden oyalamadan derhal bu soruna çözüm getirilmesi için ilgili Bakanlığı ve tüm bileşenleri göreve davet ediyoruz.

Aksi halde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan deklare ediyoruz. Son olarak varsa ve zerre kadar kalmışsa vicdanlarınıza seslenmek istiyoruz: Yaşamın kendisi altından çok daha kıymetlidir.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.