* BORÇLARINI YAPILANDIRAN MÜKELLEFLERİN PEŞİN ÖDEME İLE 1.TAKSİT ÖDEMESİNİ SON GÜNE BIRAKMAMASI GEREKİYOR

 * BORÇ YAPILANDIRMA 1. TAKSİTİN SON ÖDEME GÜNÜ YAKLAŞTI.

 *  YAPILANDIRMA 1.TAKSİT ÖDEME GÜNÜ 1  KASIM PAZARTESİ GÜNÜ SONA ERİYOR. İKİNCİ TAKSİTİN DE 30 KASIM 2021 TARİHİNE KADAR ÖDENMESİ GEREKİYOR

Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanı Seyit Tekin, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenler için son başvuru süresinin 30 Eylül Perşembe günü sona ereceğini hatırlattı.

Tekin, milyonlarca insanı ilgilendiren ve 9 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı kanunun önemli fırsatlar sunduğunu, peşin ödemenin önemli avantajlar sağladığını bildirdi.

Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Peşin ödemenin tercih edilmesi durumunda trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarında % 25 indirim,  gecikme zammı ve faiz yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ise %90 gibi bir indirim uygulanmaktadır. 

Ayrıca 7326 sayılı yasanın 5. maddesi kapsamında Matrah veya vergi artırımı sonucunda tahakkuk eden vergilerin tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi durumunda bu madde gereğince artırılan vergilerden %10 indirim yapılmaktadır. Dolayısıyla bu imkanlardan yararlanan mükellef lehine borç yükünü önemli oranda  azaltacaktır.

Hatırlatılması gereken diğer en önemli husus ise Taksitli seçeneğin tercih edilmesi durumunda İlk iki taksitin mutlaka süresinde ve tam olarak ödenmek şartıyla yasanın getirdiği fırsatlardan yararlanmaya devam edilecektir.

Resim önizlemesi

Vatandaşlarımızın yapılandırılan borçlarını iş ve işlemlerde yoğunluk  ve yavaşlamalara sebebiyet vermeden ödemeleri,  son günlere bırakmamaları önem arz etmektedir. 

Pandemi tedbirlerine – sosyal mesafe- maske – hijyen kuralına-  riayet etmek  vatandaşımız ve  personelimiz için hayati derecede önemlidir.

Ödemeler korona virüs  (Covid -19) salgını nedeniyle vergi dairelerine ve bankaya gitmeden  yapılabilmektedir. Dolayısıyla ödeme/tahsilat vergi dairesi, banka ve PTT’ye gitmeden elektronik ortamda banka hesabından havale şeklinde yapılabileceği gibi, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi ve Dijital Ödeme Noktasından  vergi tahsiline yetkili bankaların banka kartları ve kredi kartı kullanılarak kolaylıkla yapılabilecektir. Peşin ve ilk taksit ödemelerinin 01 Kasım 2021 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekmektedir.”

Resim önizlemesi

 

 

 

 

                  

        

   

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.