Vali Salih Ayhan’ın eşi Sayın Zeynep Akkiraz, Fenilketonüri hastası çocukları aileleriyle buluştu.

Fenilketonüri (PKU) Hastaları Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin kahvaltı programına katılan Zeynep Akkiraz Ayhan, ailelerin yaşadığı zor sürece değinerek,  şunları kaydetti:

“Hayatınızda PKU hastalığıyla mücadele ediyorsunuz ve bu biliyorum kolay bir şey değil. Ancak, bu zorluğa rağmen hayatınızı dolu dolu yaşamak için çaba gösteriyorsunuz. Beslenmeniz için çeşitli hassas noktalar var, bazı diyetleri sürdürmeniz gerekiyor. Bu size belki sıkıcı ve zor geliyor olabilir ama sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz için çok ama çok önemli bir adımdır. Hayat, hepimiz için bazı noktalarda zorlayıcı olabilir ama önemli olan bu zorlukların üstesinden gelmektir. Buradaki pırıl pırıl evlatlarımızda da biliyorum ki bu azim ziyadesiyle mevcut.

Şanlıurfa Valiliğimiz fenilketonüri hastası evlatlarımıza destek olmak için güzel çalışmalar yapıyor. Valiliğimiz, PKU hastalarının sağlıklı bir diyet sürdürme alışkanlığı edinmelerine, yemek yapma becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak amacıyla; Fenilketonüri (PKU) Hastaları Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimize özel bir mutfak yaptırdı. Bu mutfak, PKU hastalarımızın yemek yapma deneyimlerini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda sağlıklı yemek seçimleri yapmalarına da yardımcı olacak. Şanlıurfa Valiliğimiz, sağlıklı bir geleceği hedefleyen sosyal sorumluluk projelerine her zaman destek verme konusunda kararlı. Ayrıca bu proje yalnızca Şanlıurfalı evlatlarımıza değil, tüm bölge illerimize hizmet edecek. Bu güzel projenin, PKU hastalarının sağlıklı bir diyet sürdürmelerine yardımcı olmasını umuyorum. İnanıyorum, hep birlikte güzel bir gelecek inşa edeceğiz.” 

İlimizde 192 fenilketonüri hastasının olduğuna dikkat çeken Zeynep Akkiraz Ayhan, Türkiye’de toplamda 8 tane Fenilketonüri Derneği bulunduğunu anlattı, mutfağın yapımında destek olup duvarları boyayan Macit Elsepti’ye, Diyetisten Sn. Feray Sağlam’a ve Psikolog  İclal Balak’a teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir