Büyük Millet Meclisinin (TBMM) kuruluşunun 102’nci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tüm çocukların bayramını kutladı.

Vali Erin, mesajında şunları ifade etti:

”Türk Milletinin binlerce yıldır sürdürdüğü hür ve bağımsız devlet geleneği, 23 Nisan 1920 günü açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile devam etmiş dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu önemli gün, Cumhuriyetimizin banisi ve TBMM’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına bir bayram olarak armağan edilmiştir.

En zor süreçlerde bile milletin birlik ve beraberliğinin her türlü zorluğu aşabileceğini ve milletin iradesinin üzerinde hiçbir irade olmadığını ortaya koyan üstün bir mücadelenin ardından “Hâkimiyet milletindir” şiarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, ulusal egemenlik bağlamında birçok millete de ilham kaynağı olmuştur.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet. Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl,” dizeleriyle anlam bulan milletin hâkimiyet bilinci, istiklal ve hürriyet anlayışı, nesilden nesile yaşatılmak üzere tüm dünya çocuklarına bir bayram olarak ithaf edilmiştir.

Milletimiz, istiklal ve istikbalimiz açısından tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102’nci yıl dönümünü tebrik ediyor, gazi meclisimizin kurucu başkanı ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bizlere büyük bir devlet ve cennet gibi bir vatan emanet edenleri sonsuz saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.