Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Urfa‘da açıkladığı “Yenilenebilir Enerji Endüstri Bölgesi” (GES) projesiyle ilgili olarak TVNET canlı yayınında kısa bir açıklama yaptı.

Proje üzerinde yaklaşık 6 aydır çalıştıklarını anlatan Vali Ayhan,73 bin dönümlük taşlık alanı Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının yapılabileceği, OSB mantığındaki bir bölgeye dönüştüreceklerini bildirdi.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Atatürk Barajı kadar büyük bir projenin hayata geçirileceğini anlatan Vali Ayhan, şu yorumu yaptı:

”Urfa’nın enerji ihtiyacı toplamda 12 milyar kilovatsaat. Bizim bu bölgenin güneşten üreteceği enerji  14 milyar kilovatsaat.

İlk etapta 1000 megavat, Ana hedefimiz 5 bin megavat. .Finansmanını tamamen özel müteşebbisler karşılayacak, kamuya bir yük oluşturmayacak. 3 faz düşünüyoruz. İlk fazın toplam yatırım tutarı 4 milyar dolar.  2-3 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Bittiği zaman dünyanın en büyük güneş enerjisi tarlası olacak. Depolamalı bir sistem, yani ürettiği enerjisi depolamış olacak. bu proje tarıma üretime büyük katkı sağlayacak, çiftçinin enerji giderini minimize edecek. 

Ayrıca doğrudan ve dolaylı olarak 10 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak. Akü Fabrikaları, panel üretimleri ve bunun sanayisi de bu proje kapsamında söz konusu olacak.

Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Enerji Bakanlığımız, Sanayi Bakanlığımız, Maliye Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımızın ortak koordinasyonu ile hayata geçireceğimiz bir proje olacak”

Proje alanı olarak Karacadağ’ın tercih edileceği öğrenildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir