Saadet Partisi (SP) Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz, kentte yaşam kalitesini arttıracak önemli projeler yerine yerel yöneticilerin parka taşı döşeyerek günü kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

Haftalık basın toplantısında, çeşitli sorunlara değinen Yanmaz, Urfa’nın yönetilememe sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yanmaz’ın açıklamalarından satır başladı şöyle:

”Siverek’ten bir kardeşimiz Samsun’a iş bulmaya gitmiş, bulamamış. Orada bir polisimiz onu barındırmış, yedirmiş, içirmiş. Halbuki bundan 30-40 sene önce bize derlerdi ki GAP tamamlandığında Türkiye’nin dört bir tarafından Urfa’ya tarım işçileri gelecek.  Eğer Türkiye’nin dört bir tarafına hala Urfa’dan tarım işçisi gidiyorsa bu GAP’ın rasyonel biçimde hayata geçirilemediğinin kanıtıdır.  GAP’ın bir an önce geniş manada hayata geçirilmesi gerekmektedir. 

Hilvan’ın yanı başında devasa Atatürk Barajı var ve Hilvan hala kuru Ziraat yapıyor.  Buradan Mardin Ovasına kanallar açarak su götürüyorlar.  Onu da yapsınlar ama Baraj Hilvan’ın, Siverek’in yanında. 

Kahta’da kanalizasyon suyunu Baraja akıtıyorlar, o su arıtılmadan Hilvan’ın su şebekesine geliyor. Hilvanlılar bu pis  suyu içmek zorunda kalıyor. Büyükşehir’e bu sorunu defalarca ilettik, sonuç çıkmadı. 

Belediye Başkanlarımız film artisti gibi. Bilbordlarda, afişlerde, köprü altlarında, Urfa’nın dört bir yanında fotoğraflarını görüyoruz. İcraatlarını anlatıyorlar ama hepsi hikaye. Urfa’yı kendi çiftlikleri sanıyorlar. Sadece kendi istikballerine oynuyorlar.  Yerel seçimden bu yana 2,5 yıl geçti, yolu yarıladılar. Baraj suyunu Karakoyun’a vereceğiz dediler veremediler, Tugay’ı taşıyacağız dediler taşıyamadılar. Trambüsü getireceğiz dediler getiremediler. Altyapısı için 90 milyon lira harcandığı söyleniyor. Sorgulama yok, hesap verebilirlik yok. 

Urfa’da ciddi bir ulaşım sorunu var. Çevik Kuvvet kavşağını Evren Sanayiye bağlayacak Kuzeybatı Çevre yolu bir türlü hayata geçirilemedi. Akşam mesai çıkışı Akabe’de müthiş bir yığılma oluyor. Organizeden, Evren Sanayiden, Oto Alım Satımlardan, Gıda OSB’den gelen araçlar Abide kavşağını kilitliyor. Abide için viyadük projesi düşünüyorlar. Ne zaman bu projeyi hayata geçirecekler bilmiyoruz. Oysa Urfa’nın bekleyecek zamanı yok.

Türkiye’nin 8’inci büyük şehri Urfa’da kimse kalmak istemiyor. Gelen doktor gitmek istiyor. Bir çok dalda Uzman Doktor ihtiyacı var. Üniversite Hastanesinde Onkoloji bölümü kapandı. 

Şimdi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini Müze yapıyorlar. Şimdi desek ki niye Müze yapıyorsunuz, bunlar Kültüre, Sanata karşı diyecekler. Kardeşim biz karşı değiliz. Her şeyin başı sağlık.

İl Sağlık Müdürümüz Sayın Prof.Dr.Mehmet Gülüm takdir ettiğimiz bir insan. Canla başla çalışıyor ama çok ciddi sorunlar var. Sağlık Müdürü ne yapsın. 

Randevu sisteminde de sorunlar var. Haftalar sonrasına randevu veriliyor. 

20 yıla yakın zamandır aynı iktidarın mensupları bu şehri yönetiyor. Urfa’yı babalarının çiftliği zannediyorlar. Dar bir çerçevede bu memleketi idare ettiklerini zannediyorlar. Parkeyi kaldırıp asfalt döküyorlar, bunu da hizmet diye bize yutturmaya çalışıyorlar.

Belediye’nin geleceği önceden görmesi lazım. Yeni imar alanlarının açılması  ve bu alanlara da Belediye tarafından gerekli altyapının götürülmesi lazım.  Bunu yapmalı ki konut fiyatları ve ev kiraları ucuzlasın. 

Kentte yaşam kalitesini arttıracak önemli projeleri hayata geçirmezsek, Urfamızı her alanda cazibe merkezi haline getiremezsek; kendi alanında başarılı Doktor, öğretmen Urfa’ya gelmez. Yerimizde sayarız. Yerel yöneticilere bu anlamda çok iş düşüyor. 

DEDAŞ istediği gibi at oynatıyor. İktidarın yetkilileri diyor ‘biz karışmıyoruz’. Protokolü yapan siz, kural koyan siz. Sen devletsin. Adam gelişigüzel elektrik faturaları kesiyor. Gelişigüzel hesaplara bloke koyuyor. İstediği faturayı kesiyor. Gerekli yatırımları yapmıyor, Kırsalda her gün saatler süren elektrik kesintileriyle karşılaştık. Biz bu kafayla mı uçacağız?

Belediye yandaşa istihdam sağlama yeri değildir. Eğer kendi partililerine, çevrelerine iyilik yapmak istiyorlarsa kendi özel işyerlerinde çalıştırsınlar, maaşlarını ceplerinden versinler, bankamatik memuru çalıştırmasınlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.