Bir grup sinemacı ilimizin tanıtımına katkıda bulunmak ve genç sinemacıları desteklemek adına bir araya geldi. Amaç bir Göbeklitepe adı altında Film Festivali organize etmek ve bunu geleneksel hale getirmek..

Göbeklitepe Tanıtım, Kültür, Sanat, Eğitim, Araştırma ve Turizm Derneği direktörlüğünde düzenlenecek olan 1. Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali için ön hazırlıklar tamamlandı ve Festivale başvuru çağrısı yapıldı

4-6 Kasım tarihleri arasında 58 Meydanında bulunan tarihi Reji Kilisesinde gerçekleştirilecek Göbeklitepe Film Festivali için başvurular Filmfreeway internet sitesi üzerinden 24 Temmuz 2022 tarihinden  itibaren kabul edilecek.

KLAUS SCHMİDT’İ UNUTMADIK

Urfalı sanatçılardan oluşan Film Festivali komitesi adına açıklama yapan Festival Direktörü Mustafa Deniz Doğan, Göbeklitepe Film Festivalinin ‘Tarihin Sıfır Noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe’nin hali hazırda yapılan tanıtımlarına yeni bir katkı sunacağını ve bu sayede kentte sinemaya ilginin artacağını ifade etti.

Doğan, şu bilgileri verdi:

‘Göbeklitepe Film Festivali bu alanda bir ilk olarak kentin tarihi dokusuna dokunacak. Festivali süresinde dünyanın birçok ülkesinden sinema sanatçıları ve sinemaseverler kenti ziyaret edecek, Urfamızı yakından tanıma fırsatı bulacaktır. 2014’te yitirdiğimiz Prof.Dr.Klaus Schmidt’i de anmış olacağız. Festival kapsamında yaptığı keşfe, hizmetlerine minnettarlığımızı ifade etmek adına Klaus Schmidt Seyirci Ödülü vereceğiz.” 

ÜNLÜ SİNEMACILAR URFA’YA ÇIKARMA YAPACAK

Göbeklitepe Film Festivali kapsamında birçok filmin ilimizde gösterimi yapılacak aynı zamanda birçok sinemacı da bu kapsamda film söyleşileri düzenleyecek.

JÜRİ BAŞKANI BELİRLENDİ; OSCAR ADAYI YÖNETMEN

Film Festivali Uluslararası yarışma bölümü Jüri başkanı Gürcistanlı ünlü yönetmen,

Oscar adayı ve Karlovy Vary Kristal Küre Büyük Ödülü sahibi Gürcistanlı ünlü yönetmen George Ovashvili Uluslararası yarışma bölümünde Jüri başkanlığını üstlenecek. Ovashvili, 2014 yılında Mısır adası filmi ile Gürcistan’ın Oscar adayı olarak belirlenmişti.

Festivalin Ulusal yarışma bölümünün Jüri başkanlığını ise Eğitimci-Yazar ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Niyazi Kocadağ yapacak.

YERLİ SİNEMACILARA İLHAM KAYNAĞI OLACAK

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve Sinema yönetmeni Ahmet Yavuzel,  ”Kendi memleketlerini tanıtmak için zamanında bizimle aynı heyecan ile yola çıkan sinemacıların gelenekselleştirdiği Film Festivallerinin günümüzde Türkiye ve Uluslararası film platformlarında saygın yerleri bulunmaktadır. Bu anlamda biz Göbeklitepe Film Festivali’ni geleneksel hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu Film Festivali sayesinde Urfa sinemacılara ilham kaynağı olacak, bu topraklardan yeni yapıtlar ortaya çıkacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.