Faruk DEVECİ

Urfa’da, Hırsızlık ve Cinayet Büro Amiri olarak görev yaptığı 2005-2008 yılları arasında bir çok olayı aydınlatıp başarılı operasyonlara imza atan ve bu anlamda vatandaşların takdirini kazanan Tarikhan Çetiner Sinop İl Emniyet Müdürlüğü görevine atandı.

Tarıkhan Çetiner, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteydi.

TARIKHAN ÇETİNER KİMDİR?

1973 yılında Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da tamamladı. 1993 yılında Polis Akademisine girdi ve 1997 yılında mezun oldu. Değişik rütbelerde Bolu ve Şanlıurfa illerinde asayiş birimlerinde ve en son Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığında Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken Sinop Emniyet Müdürlüğüne atandı.

Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında uluslararası ve ulusal çeşitli proje ve programlara katılan ve uzman eğitici olan Tarıkhan ÇETİNER, özellikle şiddetle mücadele konusunda polis birimlerinin idari ve personel kapasitesinin artırılması çalışmalarına bizzat katkı sağladı

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünü temsilen; Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar tarafından düzenlenen birçok seminer, konferans, çalıştay vb. faaliyetlerde,

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından kurulan, “Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi (2015)”, “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi (2016) ve “Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi (2021)” Meclis Araştırma Komisyonlarında,

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Ofisi ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalan “Eğitim İşbirliği Protokolleri” kapsamında aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda Mülki İdare Amirlerine, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik verilen eğitim programının hazırlanmasında ve düzenlenen eğitimlerde görev aldı.

Ayrıca “Elektronik Kelepçe” Uygulaması, “Kadın Acil Destek (KADES)” Uygulaması ile “Güvenli Okul-Güvenli Gelecek” Uygulamasının projelendirme aşamasında, hazırlanmasında ve tanıtımında bilfiil çalıştı.

Polis birimlerinde yürütülen iş ve işlemleri yerinde görmek, incelemeler yapmak ve düzenlenen toplantılara katılım sağlamak üzere İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, Arnavutluk, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ne “çalışma ziyaretlerinde” bulundu.

30.05.2022 tarihinde Sinop İl Emniyet Müdürlüğüne atanan ve 31 Mayıs 2022 tarihinde göreve başlayan Tarıkhan Çetiner evli ve 1 çocuk babası.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.