Normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte artan Covid -19 vakaları Urfa’yı da etkiliyor. İl Sağlık Müdürü Dr.Mehmet Gülüm, son 14 günde Urfa’mızda, Covid hasta sayısında, yoğun bakım ve servis hastalarında önemli artış olduğunu belirterek, ”Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yaklaşık % 90’ı aşı takvimine uymamıştır. Aşı takvimine uyan hiç bir hastamızı  da kaybetmedik. Henüz vakit varken lütfen aşı takvimine uyalım” çağrısında bulundu.

Öte yandan gençlerde aşı oranını arttırmak için başlatılan çalışmalar sürüyor.  Kentte aşılama oranı % 50’nin üzerine çıkana kadar Urfa il merkezi ve ilçelerinde her hafta Perşembe günleri noter huzurunda yapılacak çekilişlerle 18-25 yaş arası aşı olan gençlere 5 bisiklet ve 5 tablet bilgisayar hediye edilecek.

İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritası dün yayınlandı. Haritaya bakıldığında Urfa’da vaka sayısının artmaya başladığı açıkça görülüyor.  10-17 Temmuz haritasında her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 30.80 olarak açıklanmıştı.

Resim