Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Davası’nda verilen cezalarla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası’nda Yüksek İnşaat Mühendisi Ruken Okyay Çiçek tarafından okunan açıklamada, Gezi Parkı davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklara ise 18’er yıl hapis cezası verilmesinin hukuk dışı olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gezi parkı park olarak kalsın diye, Taksim Dayanışması bileşenleri ile birlikte ilk günden itibaren Mimarlar Odası adına mesleki ve yasal girişimleri başlatan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu Sekreteri Mimar Mücella Yapıcı, mevcut yasa ve yönetmeliklere uymayan kararlara karşı Şehir Plancıları Odası Başkanı olarak itiraz dilekçeleri yazan Şehir Plancıları Odası dönem Başkanı Tayfun Kahraman ve Mimar Odası’nın yetkili avukatı olarak Gezi parkına dair bütün davaları açan ve takip eden avukat Can Atalay ile birlikte bu hukuksuz davada yargılanan Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin 18’er yıl ağır hapis ile cezalandırıldığı, 4,5 yıldır kanıtsız, tanıksız hapis yatırılan ve hepsinin ötesinde Gezi sürecinde parka birkaç kez uğradım diyen Osman Kavala’nın ise Gezi üzerinden ‘Darbeye teşebbüs’ gibi absürt bir itham ile ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası aldığı bir durum söz konusudur. Bu kabul edilemez hukuk dışı durumun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde demokrasi kanalları bu anormalliğe gerekli cevabı verecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.