Faruk DEVECİ

——————————

Urfa’da 10 Eylül’den itibaren ekmeğin gramajı düşürülerek daha önce olduğu gibi gizli zam yapılmıştı. Şimdi zam açık açık gelecek.

Girdileri, özellikler un fiyatlarındaki artışı gerekçe gösteren fırıncılar zam kararının bir an önce resmiyet kazanmasını istiyor.

Zam kararının Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylandıktan sonra Kasım ayının ilk günlerinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu durumda Tırnaklı ve açık pide 1,5 liradan 2 liraya çıkacak. Düşürülen gramajlarının da eski seviyesine çıkarılması bekleniyor.

”3 ay önce unun çuvalı 110 lira civarında idi ama şimdi 185 TL, Odunun tonu 600 TL’ydi, şimdi 900 lira. Kağıt 100 TL idi şimdi 220 TL, Maya 55 TL’ydi şimdi 110 TL” diyen fırıncı esnaflarından Abdullah Döğücü, şu ifadeleri kullanıyor: ”Maliyetlerimiz düşük olursa biz neden durup dururken zam isteyelim. Biz, zam yapmayı istemiyoruz ama un fiyatları sürekli artıyor. Kazancımız sürekli artan giderleri karşılamaya yetmiyor. Ekmeğe zam yapmaktan başka çaremiz yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.