Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 65 yaş ve üstü olarak tanımlanan bireylere birçok farklı hastalık için Geriatri Polikliniği hizmeti veriliyor.

Tedavi için birbirinden farklı polikliniklere müracaat ederek şifa arayan hastalar artık tek poliklinikte muayene olabilecek. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar, kronik akciğer, Parkinson, enfeksiyon ve kanser gibi gibi bir çok kronik hastalıklar ve hormonal problemler için geriatri polikliniğine başvurulabilecek.

Hastanenin ek binasında (Eski OSM) Geriatri Uzmanı olarak görev yapan Doktor Çağatay Çavuşoğlu, Geriatri polikliniğinde yaşlı bireylerin yaşam kalitesini arttırmak adına hizmet verildiğini ifade ederek şunları söyledi;

“Polikliniğimizde 65 yaş üstü hastalara hizmet verilmektedir. Her hastanın muayenesi 30-45 dakika sürmekte ve hastalar detaylı olarak kapsamlı geriatrik değerlendirmeden geçmektedir. Hastaların sosyal yaşamı, günlük aktiviteleri, günlük yaşamda çektiği zorluklar, bilişsel sorunları, beslenme problemleri, bununla beraber kas hastalıkları, hareket problemleri düşme, idrar kaçırma, bası yarası gibi problemler burada değerlendirilmektedir.

Hastalar randevuya ihtiyaç duymadan randevusuz bir şekilde de geriatri polikliniğine başvurulabiliyor.

Kronik hastalıkları olan, diyabet, tansiyon, şeker, kalp, kemik erimesi gibi hastalıklarda tek bir poliklinikte değerlendiriliyor. Böylece hastalarımız poliklinik poliklinik gezmek yerine tek bir poliklinikte tüm hastalıkları takip ediliyor. Aynı zamanda hastaların tüm ilaçları değerlendirilip, eksiltilmesi gerekenler varsa eksiltilip düzenli bir biçimde nasıl kullanılması gerektiği hastalara anlatılarak, gereksiz ilaç kullanımının ve olası yan etkilerinin de önüne geçiliyor.”

Geriatri, dâhiliyenin bir yan dalı. Dâhiliye uzmanları 3 yıl daha yaşlı sağlığı alanında eğitim alarak Geriatri uzmanı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir