Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reform Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket Yüksel, doğal afetlerin yarattığı tahribatı yerinde incelemek üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, kendisini ziyaret eden heyete son 2 ay içinde yaşanan don, kuraklık, dolu ve sel olayları hakkından bilgi verdi.

Hilvan, Suruç ve Bozova’da ağırlıklı olarak sel, don ve dolu olayları meydana geldiğini, Haliliye, Viranşehir ve Siverek’te ise kısmı olarak kuraklık yaşandığını anlatan Eyyüpoğlu, hasar tespiti için gelen heyete yöre çiftçisinin beklentilerini şöyle sıraladı:

– Kuraklıktan zarar gören çiftçilerimiz desteklenmeli. Özelikle arpa ve kırmızı mercimek eken çiftçilerimizin ürünleri yüzde 80 oranında zarar görmüş durumda.

– Dolu, don ve selin vurduğu ilçelerde parsel bazlı destek verilmeli. Bozova, Hilvan ve Suruç’ta hasar üst düzeyde.

– Yaşanan kuraklık GES’in önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Güneş Enerji Sistemleri (GES ) marjinal alan şartı kaldırılmalı. Devlet desteği artırılmalıdır.

– Sulama birliklerin borçları düzenlemeye alınmalı. Çiftçileri sorunsuz bir şekilde suya kavuşturulmalıdır.

– Fıstığa alan bazı desteğin verilmesini talep ediyoruz. Türkiye’de yetişen fıstığın yüzde 42 ‘sini yetiştiriyoruz.

– Buğday ve Arpa’ya verilen 50 liralık ek destek kırmızı mercimeğe de verilmeli. Hatta tohum desteği sağlanmalıdır. Şanlıurfa’da kırmızı mercimeğin yüzde 32’sini yetiştiriyoruz.

– DİCLE Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin çiftçilere çok yüksek miktarlarda fatura kesmesi nedeniyle çiftçiler zor günler yaşamaktadır. Devlet desteği yüzde 25 olarak belirlenmiş durumda yetkililerden beklentimiz bunun yüzde 50’ye çıkarılmasıdır.

ZARAR TESPİTİ YAPACAKLAR

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reform Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket Yüksel, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Tarım ve Orman il Müdürü Murat Çakmaklı ve beraberindekiler kuraklık ve doludan etkilenen arazileri inceleyip üreticilerle bir araya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir