Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bu yıl 11’ncisi düzenlenen İslam İş birliği Teşkilatı Turizm Bakanları toplantısında Şanlıurfa’nın “2023 yılı İslam İş birliği Teşkilatı Turizm Şehri” olarak seçilmesi kentte sevinçle karşılandı. Konik kubbeli evleri ve dünyanın ilk üniversitesinin yer aldığı Harran, sahil ilçesi ile Fırat’ın incisi Birecik, sakin şehir ve batık kentle Halfeti, kayak turizmi ile Siverek Karacadağ, Hz. Eyyüb’ün sabrı ile bilinen ilçesi Viranşehir, Şire festivalleri ile bilinen Hilvan, adına türküler yazılan Ceylanları ile Ceylanpınar ilçesi tarihi dokusu ve taş mimarili evleriyle Şanlıurfa, 2023 yılında İslam İş birliği Teşkilatı Turizm Şehri” olarak misafirlerini ağırlayacak.

“ŞANLIURFA’YI HER PLATFORMDA TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kente gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin konaklanmasından ağırlanmasına dönük bir yol haritası hazırlayacak. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, bir toplantı düzenleyerek gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Beyazgül ile Vali Ayhan, 2023 yılı hazırlıklarını ortak akılla yönetip paydaş kurumlarla hareket edeceklerini belirttiler.

İslam İşbirliği Teşkilatının Azeybaycan’da gerçekleştirdiği toplantıda Şanlıurfa’yı 2023 turizm şehri ilan etmesinin kent için büyük bir sevinç olduğunu belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şu değerlendirmeyi yaptı:

”Şanlıurfa olarak “İİT 2022 Turizm Şehri” için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordinasyon halinde adaylık başvurusunda bulunmuştu. Türkiye’mizin en gözde şehri Şanlıurfa 2023 yılı İslam İşbirliği Teşkilatı kararıyla Turizm Şehri olarak seçildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin tüm dinamikleriyle vekillerimizle STK’larımızla ve Şanlıurfa Valimiz ile birlikte ortak akıl ve paydada buluşarak şehrimizin kadim kültürünü ve değerlerini ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmaya devam edeceğiz. Şehrimiz bu hususta hazır. Şanlıurfa, dünyanın kültür ve turizm başkenti unvanını daha ileri ki seviyelerde geliştirerek taşıyacak. İnşallah bu gayretler neticesi Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turistler artarak devam edecektir. Bugün de aynı şekilde Şanlıurfa’mız turizm yönünden çok zengin, inşallah bu sürekli bir hale gelecektir. Önümüzdeki hafta içerisinde vekillerimizle, STK başkanlarıyla birlikte, bakamımızla birlikte Kültür ve Turizm Bakanımız ile birlikte inşallah daha geniş bir toplantı yaparak Valimiz Salih Ayhan koordinesinde istişarelerde bulunarak yol haritamızı çizeceğiz. Memleketimiz için hayırlı uğurlu olsun’’  

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DENK GELMESİ ÇOK ANLAMLI OLDU 

2023’ün Şanlıurfa açısından çok hayırlı bir yıl olacağını vurgulayan Vali Salih Ayhan ise ‘’Çok güzel bir müjde verildi. Çok güzel ve hayırlı bir işe imza atıldı. İslam İşbirliği Teşkilatının 57 üyesi olan bu teşkilatımızın 2014 yılından itibaren her yıl bir ilimizi turizm başkenti ilan ediyorlar. Cumhuriyetimizin 100. Yılında denk gelmesi açısından da çok anlamlı ve manalı oldu” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.