Gaziantep yolu yoğun bir trafik akışına sahip. Yolun dar olması ölümlü kazalara sebep oluyor. Bugüne kadar bu yolda sayısız kaza meydana geldi, Bu kazaların bazıları ölümle, bazıları yaralanmayla sonuçlandı.

Bu nedenle Antep yolu ‘Ölüm yolu’ olarak adlandırılıyor. Yolun ‘Bölünmüş yol standartlarına getirilmesi gerektiği konusu defalarca TBMM’ye taşındı.

Son bir yıl içinde HÜDA-PAR tarafından yol üzerinde kefenli eylem yapıldı, taziye çadırı kuruldu. CHP Urfa İl örgütü ‘Ölüm yolu’na dikkat çekmek için Urfa OSB- Suruç arasında yürüyüş düzenledi

Urfa medyasında ‘Ölüm yolu’nun duble yola dönüştürülmesinin şart olduğu yönünde çok sayıda haber yapıldı. Toplumun tüm kesimlerinden yükselen bu sese yıllar sonra kulak veren Ulaştırma Bakanlığı projeyi 2022 yatırım programına aldı ve ihale için düğmeye bastı.

Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek ihale için son teklifler 4 Ağustos 2022 günü alınacak. Yasal prosüdür yerine getirildikten sonra projeyi üstlenen firmaya yolu yapması için 3 yıl süre verilecek.

2022 yatırım bütçesinde ‘Ölüm yolu’na ayrılan ödenek 11 bin lira olarak belirtilmişti. 2022 yılı için projeye ek bütçeden ne kadar kaynak ayrıldığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Yatırım programında proje; Birecik- Şanlıurfa yolu ve çevre yolu olarak geçiyor. Ancak Suruç-Birecik projesinin ne zaman hayata geçirileceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.