Polat: ”Toplumda karşılaştığımız sorunların kaynağı erişilebilirliğin olmayışıdır. Bu anlamda büyüklerimizin taşın altına elini koyması gerekiyor.”

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası sürüyor.

Urfa’da ikamet eden engelliler de yılda sadece bir kaç kez hatırlanmak istemiyor, toplumsal yaşamda karşılaştıkları sıkıntılarının giderilmesini talep ediyor.

Şanlıurfa Omurilik Felçliler Derneği Başkanı Habib Polat, en önemli sorunlarından birini erişilebilirlik olarak yerel de özellikle okullarda camilerde parklarda kaldırımlarda erişilebilirlik konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Polat, taleplerini şöyle özetledi.:

”Erişilebilirlik, engelliler ve yaşlılar başta olmak üzere herkesin toplumsal yaşama eşit ve etkin olarak katılabilmesi için ön koşul. Hareket kısıtlılığı olanların evlerinden çıkabilmesi; kaldırımları, yaya geçitlerini, parkları, binaları ve toplu taşımayı kullanabilmesi; bilgi ve iletişim teknolojilerine ve hizmetlere erişebilmesi için tüm bunların engelsiz yani erişilebilir olarak planlanması, tasarlanması ve düzenlenmesi gerekmektedir.

Yapılan veya yaptırılan her ihalede erişilebilirlik maddesinin bulunması gerekiyor mesela belediyelerde ele alırsak, kaldırımların ihalesi yapılıyor ama sözleşmede öyle bir madde olmadığı için erişilebilirliğe uygun yapılması gereken rampalar ya düzgün yapılmıyor veya hiç yapılmıyor.

5378 sayılı engelliler hakkındaki kanun aslında 2015 yılında dolan bir kanun ve bu kanuna istinaden tüm kamu kurum kuruluşlarının sosyal hayatın bulunduğu alanları erişilebilir hale getirmesi lazım.. Uygun olmadığı zaman aile sosyal politikalar bünyesinde bulunan komisyon tarafından 5 bin ile 50 bin lira arasında idari para cezası kesilmesi gerekiyor. Tabii ki bu da uygulanmıyor.

Toplumsal duyarlılığın artması için öncelikle engellilerin sosyal hayatın içinde bulunması gerekiyor bunun içinde erişilebilirliği bir an önce çözülebilmesi gerekiyor tabii bunun için de büyüklerin taşın altına elini koyması gerekiyor.

Bir, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde birde 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında engelliler hatırlanıyoruz. Oysa biz her zaman hatırlanmak istiyoruz. Her zaman yetkililerin aklında olmak istiyoruz. Her zaman bizi hatırlamalarını istiyoruz.” 

Öte yandan Engelliler Haftası dolayısıyla bu akşam (11 Mayıs) Mehmet Akif İnan Konferans salonunda ‹Bir kavanoz Kahkaha› adlı oyun var. Yenişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen tiyatro saat 20.00’de başlayacak.

Şanlıurfa Omurilik Felçliler Derneği’nin sergisi ise yarın (12 Mayıs) Vali Abdullah Erin tarafından Karaköprü/Akbayır mahallesinde bulunan Dernek binasında açılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir