Şanlıurfa İl Göç İdaresi’nde çalışan İhsan A.’nın hesabına yabancı uyruklu Mahmut Bunni tarafından 3 bin dolar aktarılmasının gündem olmasının ardından aynı hesaba 8 bin dolar daha EFT yapıldığı ortaya çıktı. Ayrıca İl Göç İdaresi’nde çalışanlara, İhsan A.’nın hesabına 3 bin dolar yatırıldığına dair haberlerin çıkmasından sonra mobbing uygulanmaya başlandı. Göç İdaresi yetkilileri, söz konusu EFT’lerin içerden ‘sızdırıldığını’ söyleyerek bu kişi veya kişilerin kim olduğunu araştırıyor.

PERSONELE PARA EFT’LERİ…

İhsan A.’nın hesabına özel bir bankadan 3 bin dolar EFT yapıldığına dair haber geçtiğimiz hafta yayımlandı.

İhsanA. Mahmut Bunni adında birini tanımadığını, bu hesaptan kendisine gönderilen paranın nedeninin ise Bunni’nin ortağıyla ticaret yapması olduğunu söyledi. Altun, bu paranın İl Göç İdaresi’yle ilgili olmadığını da açıkladı.

Söz konusu bu iddialar CHP’li Mahmut Tanal tarafından Meclis gündemine de taşınırken yeni bir gelişme daha yaşandı. Mahmut Bunni’nin, İhsan A.’nın hesabına özel bir bankadan 8 bin dolar daha EFT yaptığı ortaya çıktı.

‘TEHDİT OLUŞTURAN KİŞİNİN KİMLİĞİ AKTİFLEŞTİRİLDİ

Öte yandan başka bir iddia daha Şanlıurfa İl Göç İdaresi’ni gündeme getirdi. Haris Mahmud adındaki bir kişi ‘kamu düzeni açısından tehdit oluşturanlar’ listesinde yer almasına rağmen bu kişinin kapalı olan kimliği kurum tarafından açılıp aktifleştiriliyor. Mahmud’un kimliğinin aktif hale getirilmesi ancak mahkeme kararıyla mümkünken müdürlük “Yapılan işlem mevzuata aykırı değildir” açıklaması yaptı. Fakat Mahmud hakkında bu yönde herhangi bir mahkeme kararı da bulunmuyor.

İddiaların hedefi olan Şanlıurfa İl Göç İdaresi’yle ilgili yetkililer tarafından henüz herhangi bir araştırma yapılmadı.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal ise geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Şanlıurfa merkezli olarak Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı Türk vatandaşlığı başvurularında kolaylık sağlandığı, Türk vatandaşlığını kazanma vaadinde bulunulduğu konusunda sizlere ulaşan herhangi bir ihbar var mı? Varsa gereği yapıldı mı?” diyerek soru önergesi verdi. İçişleri Bakanlığı’nın önergeye vereceği yanıt bekleniyor.

 

Kaynak; Gazeteduvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.