Şanlıurfa, Türkiye‘nin en büyük Kitap Fuarına ev sahipliği yapıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte bu yıl 5’incisi düzenlenen kitap fuarı 100 yayın evi ve 166 yazarı buluşturdu.

Şanlıurfa Fuar Merkezinde hafta sonu Vali Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Urfa eski Belediye Başkanı İbrahim Halil Çelik ve çok sayıda önemli ismi ağırlayan Fuar 11 Aralık‘a kadar 10.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç da, okuyucularıyla buluşarak Başkan isimli kitabının imza gününe katıldı. Kitaplarını imzalayan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise, “Okuma konusunda Şanlıurfa’da güzel çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl en az 1 milyon kitap alacağız” dedi.

KAYA’DAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Kitap Fuarının açılmasında, düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirten Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mahmut Kaya, “Öncelikle Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubemize fuarda stand tahsisi konusunda desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül ve emeği geçen herkese şube yazarlarımız adına candan teşekkür ediyorum. 5. Ulusal kitap fuarı geçmişe nazaran daha da olgunlaşarak devam ediyor. Şehrimizin kitapla, ilimle gündeme gelmesi bizi çok memnun etmektedir. Halkımızı çocukları ile birlikte fuara davet ediyoruz. Ulusal ve yerel yazarlarımızla tanışsınlar çocuklarına harçlık verip kitap almalarını sağlasınlar . Unutmayalım ki şehrimizin layık olduğu yere gelmesi kitapla, bilgi ile olacaktır“ dedi.

“GENÇLERİ KİTAPLA BULUŞTURMALIYIZ”

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç ise  ”İlk kitabım Küçük Erbakan’ın devamı niteliğinde olan “Başkan” çıktı. Bu kitapta; ”Biden’dan Putin’e, ABD’den Çin’e kadar uzanan bir yelpazede benimle beraber bazı yaşanmışlıklara ve anekdotlara tanıklık edeceksiniz” dedi ve kitap okumanın önemini şu sözlerle anlattı:

”Pandemi döneminde tekrar kitaplara sarıldık. Kitapla hemhal olup kitapla barıştık. Biz o yüzden kitabı mutlaka okumalıyız, gençlerimize aşılamalıyız ve gençlerimizi kitapla buluşturmalıyız. Bu Türkiye’nin en büyük sosyal meselesidir. Böyle bir nesili kitaba sevdalı hale getirmemiz lazım. Kitap fuarına aile boyu gelenler vardı. Anneler, babalar ve çocuklar hepsi kitapçıların önünde kitaplara koşarken görmek bizleri sevindiriyor. Burası Şanlıurfa Türkiye’nin bir başka yeri değil, burada açılan Kitap Fuarının çok büyük bir anlamı var. Çok önemli Yazarlar, çok önemli Şairler, çok önemli Edipler Şanlıurfa’dan yetişmiştir” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir