Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji bölümünde başarılı bir operasyona daha imza atıldı.

Balon ve Stend takılamayan hastaya Kardiyoloji Uzmanı Dr. Halil Fedai tarafından kireç temizleme cihazı (rotablatör) ile beraber anjiyo uygulandı ve damarlar açıldı.

Dr. Halil Fedai, Hastanede ilk kez uygulanan yöntemi şöyle anlattı:

”62 yaşında Nihal Şahin adlı hastamıza daha önce kalp krizi nedeniyle yapılan anjiyosunda damarlarının yoğun kireçli (kalsifik) olması nedeniyle tüm çabalara rağmen balon stent uygulaması yapılamamış ve damarı açılamamıştı.

Bunun üzerine hastamıza kireç temizleme cihazı (rotablatör) ile beraber anjiyo yapmaya karar kıldık. Çok nadir merkezlerde yüksek ücretlerle yapılan bu işlemi Uzm. Dr. Veysel Tosun ve Uzm. Dr. Hüseyin Odabaş hocalarımız ile birlikte hastamıza başarıyla uyguladık ve hastamızın yoğun kireçli olan damarını temizledik.

Kireç temizleme cihazı (rotablatör) olmadan hastalar açık kalp ameliyatı (By-Pass) olmak zorunda kalıyorlardı veya bu cihazın uygulanması için şehir dışına gidip yüksek ücretler ödeyip uzun zamanlar harcıyorlardı.

Hastanemizde bu işlemin başarı ile yapılması ile beraber hastaların başka şehirlere gidip zaman ve para harcamalarına gerek kalmamaktadır ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir