Şanlıurfa öğlen saatlerinden itibaren etkisini arttıran toz bulutu hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Meteoroloji  Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre,  Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesinin bugün ve yarın etkili olmasının beklendiği uyarısı yapıldı.

Uzmanlar, solunum, akciğer, alerji ve kalp hastalığı olanların toz taşınımının olduğu saaterde evden çıkmamalarını öneriyor

Toz taşınımının Arabistan çöllerinden bölgeye kadar atmosferin yüksek tabakalarında yere inmeyen küçük boyutlu partiküllerin havada taşınmasıyla gerçekleşen bir doğa olayı olduğunu ifade eden uzmanlar,  şu uyarılarBu tarz durumlarda bilhassa astımı, alerjik akciğer hastalıkları, solunum yolu rahatsızlıkları, kronik akciğer hastalığı, KOAH hastalığı, kalp hastalığı olan bireylerin dışarıya çıkmaması gerekiyor

Dışarıya çıkması eğer zorunlu ise N95 dediğimiz maskeleri kullanması, mümkün değilse normal maske kullanmasını önermekteyiz.

KAPI VE PENCERELERİNİZİ KAPALI TUTUN

Kapı ve pencerelerin kapalı tutulması bir yağış gerçekleştiği halde yağıştan sonra da birkaç gün boyunca bu tedbirlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda bazı solunumsal rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıklarını tetiklediğini ve bunların ciddi sonuçlar doğurabildiğini yer yer gözlemlemekteyiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.