Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre sulama kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin su kullanımından kaynaklanan maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü artırmak ve gıdada arz güvenliğini sağlayarak sürdürülebilirliğin sağlanması için su kullanım hizmet bedelinde değişikliğe gidildi.

Cumhurbaşkanı kararına göre su kullanım bedelinin %50’si çiftçi tarafından ödenecek, geriye kalan %50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinden karşılanacak.

ÖDEMELER ÇİTÇİ ADINA SULAMA BİRLİKLERİNİN HESABINA AKTARILACAK

Sulama birlikleri ödemeye esas icmalleri tarafından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne gönderecek. Gerekli kontrollerin ardından onaylandıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığına gönderilecek. Ödeme, çiftçi adına ilgili sulama birliklerinin hesabına aktarılacak.

Sulama kooperatifleri tarafından çiftçi adına tahakkuk edilen su kullanım hizmet bedelini dönem içerisinde ödeyen çiftçiye % 50 oranında destek ödemesi yapılacak.

2023 yılı sonunda sulama kooperatifleri tarafından su kullanım hizmet bedelini ödeyen çiftçiye ait icmaller il ve ilçelerde bulunan orman müdürlüklerine teslim edilecek. Buradan da Tarım ve Orman Bakanlığına gönderilecek.

FİYATLAR BİR ÖNCEKİ YILIN SEVİYESİNE İNECEK

Çiftçinin bu destekten faydalanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması şartı aranacak.

Destek ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı tarımsal destek bütçesinden karşılanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uygulanacak destekle 2023 yılında 2022 yılına göre yaklaşık %80 oranında artış yapılan su kullanım hizmet bedeline yapılacak %50 indirimle 2023 yılındaki su kullanım hizmet bedelinin bir önceki yılın seviyelerine, hatta altına ineceğini belirtti.

URFALILARI KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

CHP Şanlıurfa 1. Sıra Milletvekili adayı Mahmut Tanal, bu gelişmeyi sosyal medya hesabında değerlendirirken; ‘Seçime 18 gün kala Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçiye sulama desteği verilmesi kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. Sormazlar mı bugüne kadar bu imkan varken neden kullanılmadı? Bu bir seçim kurnazlığıdır, algıdır! Yine çiftçiyi, Şanlıurfalıları kandırmaya çalışıyorlar.” yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir