ŞUSKİ, 20-22 Temmuz tarihleri arasında uygulanacak ve kentin büyük bir bölümünü etkileyecek su kesintisine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Köprülü kavşak, dal-geç, tünel v.s gibi şehirlere menfaat sağlayan büyük projeler uygulanırken mevcut altyapı sistemi ile çakışma durumlarının yaşandığına dikkat çekilen açıklamada; yeni yapıya göre altyapının revize edilmesinin zorunluluk arzettiği vurgulandı ve şöyle denildi:

Abide kavşağında yapılacak olan çalışmada şehrimizi besleyen Q:1.200 mm’lik en büyük çelik ana isale hattında(M2) deplase (lokasyon değişimi) çalışması yapılacaktır.

Bu kapsamda toplamda 210 milyon litre su bulundurma kapasitesindeki ana isale hattı, ara şebeke ve ana su depoları boşaltılmış olacaktır. Tahliye edilirken suyun % 0.47 lik kısmı mecburi dereye deşarj edilecek olup geri kalan kısmı şebekelere yönlendirilerek israf olması engellenecektir.

Bu devasa miktardaki suyun yönetimi adım adım ve kontrollü yapılacak olup olumsuz durumların önüne geçilecektir. Çalışma sürecinde kurumsal hesaplarımızdan bilgilendirme sağlanacaktır.

Yapım çalışması 48 saatten çok daha kısa sürecek olup tahliye, yeniden besleme, hat içerisindeki havanın alınması gibi işlemler zaman alacaktır. Bu esnada bazı bölgelerde su kesintisi daha geç başlayacak, bazı bölgelerde ise daha erken su alınmaya başlanacaktır.  165 kişilik ekibimiz suyun en kısa sürede tekrar verilebilmesi için 7/24 aralıksız çalışma gerçekleştireceklerdir.

Bu esnada görevlendirilen diğer teknik ekiplerimiz kesinti esnasında durumu fırsata çevirerek gerekli olan bakım onarım çalışmalarını ve ana su deposu temizliklerini gece boyunca gerçekleştirecektir. Bu sayede altyapı sistemimiz tamamıyla bakımdan geçirilmiş olup su ana kadar olduğu gibi uzun yıllar kesintisiz su teminine devam edecektir.

Bilindiği üzere çalışan bir sistemi By-pass ederek revize etmek sıfırdan yapmaya göre çok daha zor ve risklidir.

Kamuoyunun anlayışına arzolunur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.