Mehmetçik Mahallesinde dini tesis, sağlık, kültürel ve  sosyal tesis ile semt pazarını içeren sosyal donatı alanları Urfa’dan yükselen itiraz seslerine rağmen ısrarla, inatla konut alanına çevrilip rant amaçlı değerlendirilmek isteniyor.

Mehmetçik Mahallesi’nde yaklaşık 20 dönümlük sosyal donatı alanının imar planında, Cumhurbaşkanlığı kararıyla değişikliğe gidilmiş, açılan davada Şehir Plancıları Odası’nın itirazı Danıştay tarafından da haklı bulunmuştu.  Ancak bu yargı kararı dikkate alınmadı.

Karaköprü Mehmetçik Mahallesi sakinlerinin itirazlarından da bir sonuç çıkmayınca Şehir Plancıları Odası  Şanlıurfa İl Temsilciliği’nden yeni bir yargı hamlesi geldi.

HUKUKA GÜVENİYORUZ

Bu alanla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay 6. Dairesine Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı aleyhinde başvuran

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın dava dilekçesinde, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 11.03. 2022 tarih ve 5301 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile onaylanan Şanlıurfa İli, Karaköprü ilçesi, Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planının ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının öncelikle yürütmesinin durdurulması istendi.

Şehir Plancıları ;Odası Şanlıurfa İl Temsilciliğinin sosyal medya hesabından ise yorum yapıldı: ”İlimiz Karaköprü İlçesi Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parselde halkımızın yaşam alanlarını gasp eden usülsüz İmar Planı işlemi Odamız tarafından Danıştay nezdinde dava konusu edilmiştir. Hukuka inancımızı kaybetmeyeceğiz !.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir