Farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturmayı, deneysel ve uygulamalı etkinlikler ile bilim ve teknoloji alanında farkındalık yaratmayı amaçlayan Şanlıurfa Bilim Merkezi bireyleri denemeye ve keşfetmeye teşvik edecek.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, sessiz ortamlarda, cam vitrinlerin ardında sergilenen, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine Şanlıurfa Bilim Merkezi ziyaretçilerine gezilebilir, denenebilir ve dinamik bir ortam sunacak. Bilim Merkezinde yer alacak matematik, ahşap ve tasarım, robotik ve kodlama, biyoloji ve kimya, STEM, astronomi atölyeleri sayesinde Şanlıurfa’da bilimsel öğrenmenin her yaş grubunda sağlanmasının önü açılmış olacak.

TÜBİTAK tarafından da desteklenen projeye 2021 yılının ikinci yarısında start verilmişti. Yaklaşık maliyeti 72 milyon 847 bin lira olarak hesaplanan Şanlıurfa Bilim Merkezi Zeytin Dalı Eğitim Kampüsü yakınlarında bulunuyor.  Bilim Merkezi iç tefrişat ve peyzaj çalışmalarının ardından kapılarını ziyaretçilere açacak.

Okullar bölgesinde yer alması nedeniyle öğrencilerin uğrak mekânı haline gelecek Şanlıurfa Bilim Merkezi Şanlıurfa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ Urfa Kültür ve Bilişim A.Ş (UKB) tarafından işletilecek.

51 bin 402 metrekare alan üzerine kurulan Şanlıurfa Bilim Merkezi, 40 bin metrekare peyzaj alanına sahip, projede kapalı alan ise 9 bin metrekare olacak şekilde tasarlandı. Dış cephe çalışmalarını tamamlayan ekipler iç tefrişat işini titizlikle sürdürüyor. Çatısında bulunan güneş panelleri sayesinde Bilim merkezi kendi enerjisini üretecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir