HÜDAPAR İl Başkanı Emin Özaslan, bir süre önce sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak her Cuma 11.11’deUrfamızın bir problemini çözüm önerileriyle birlikte gündeme getireceğini açıklamıştı.

Özaslan, ilk videosunda Urfa’ya tapılan haksızlığa dikkat çekti.

‘Belediyelere genel bütçeden ayrılan payda Suriyeli nüfusun hesaba katılmaması’nı ilk konu olarak ele alan Özaslan,  şu yorumu yaptı:

”Biliyorsunuz merkezi yönetim tarafından Türkiye‘nin tüm illerine yereldeki tüm kurumlara, Belediyelere nüfus oranına göre bütçe ayrılır ve aktarılır. Urfa’nın nüfusu 2 milyon 181 bin 118. Ankara bütçe  ayırırken sadece bu rakamı dikkate alıyor. Halbuki Urfa’da 385 bin kayıtlı Suriyeli misafirimiz de var. Biz diyoruz ki Ankara’dan Urfa’ya ve Suriyelilerin bulunduğu diğer illere gönderilen pay, bütçe o ildeki gerçek nüfusa ve ikamet sayısına göre belirlensin. İkamete göre bakıldığında Urfa’da 2,5 milyonu aşkın bir nüfus var. 

Çözüm önerimiz şu. Öncelikle Urfa’nın 14 Milletvekiline sesleniyoruz.. Lütfen herkes önce yakanızdaki parti rozetini bir kenara bırakın. Ankara’da bir araya gelin ve ilgili Bakanlarla görüşün. Bunun bir yasa değişikliği gerekiyorsa, TBMM’ye kanun değişikliği teklifi sunun.  

Urfa Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri kaynak yetersizliğinin sıkıntısını yaşıyor. Urfa Valisi, İlçe Kaymakamlarının hepsi bunun sıkıntısını yaşıyor. 

Tekrar söylüyorum. Bir şehirde kaç kişi ikamet ediyorsa ona göre bütçe ayrılması ve gönderilmesi lazım. Bu yapılsın ki kamu hizmetleri aksamasın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.