Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediye başkanlığının kendilerine geçmesi durumunda güneş enerjisi projesiyle çiftçiye bedava elektrik sözü vermesiyle başlayan tartışmayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şu yanıt verdi:

”Şanlıurfa’da 2 milyon 300 bin taşlık arazi var. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bize verin Şanlıurfalı bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğiz dedim. Aynı zamanda buradan çiftçiler gelir elde edecekler ve kar payı alacaklar dedim. Bu tabii birilerini çok rahatsız etmiş. ‘Elektriği çiftçiye bedava verecekmiş. Elektriğin belediyelerin görev alanında olmamasına rağmen’ demiş.. Dünyadan haberi yok. En azından kendi belediyesi şu anda Şanlıurfa. Akçakale’de güneş enerjisinden elektrik üretilecek. Yani çalışıyorlar şu anda ama haberi yok. Kılıçdaroğlu söyledi ya mutlaka aksini söylemeli… Buradan Şanlıurfalılara söyleyeyim. Belediye başkanlığını bize verdiğinizde 1 milyar 524 milyon 57 bin 906 dolarlık bu yatırımı yapacağız. Güneş tarlaları olacak orada. Allah’ın verdiği güneşten elektrik elde edeceğiz. Üç yılda yapacağız biz bunu. Projenin yıllık getirisi 519 milyon 79 bin 50 dolar. 5 yıl sonra bütün masraflar çıkıyor. Şanlıurfalı çiftçilere sözümüzdür. Güneş enerjisini kuracağız bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğiz. Orada fabrikalar da kuracağız. Genç nüfusun en yoğun olduğu yer. Şanlıurfa’yı gerçek anlamda şanlı yapacağız.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, “CHP Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da belediyeleri kendilerine vermeleri halinde çiftçilere elektriği bedava kullandıracakları sözünü verdi. Elektriğin belediyelerin görev alanında olmamasına rağmen, neymiş Şanlıurfa’daki taşlık araziye enerji üretim sistemi kuracakmış, elektriği çiftçiye bedava verecekmiş. Bay Kemal, Millet İttifakı olarak siz daha cumhurbaşkanı adayını bile belirlemediniz. Yalanı söyleyince dilin kemiği yok. Yalanı rakamlarla söyleyince hesap kitap devreye giriyor. Gerçekler gelip yüzüne tokat gibi çarpıyor” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir