Eyyübiye Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezinde yaşanan şiddet olayı tepkilere neden oldu.

GEREĞİ YAPILACAK

Twitter hesabından bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Beyaz Kod uygulamasına çok az durumda başvuruluyor. Dünyada rastlanmayan bir ifade bizde sık sık haber başlığı, ‘Sağlıkta şiddet.’ Şanlıurfa’da bir aile hekimliğimizde yeni bir örneğini yaşadık. Asla toleransımız yok. Gereği yapılacak.” ifadesini kullandı.

VALİLİK SORUŞTURMA AÇTI

Şanlıurfa Valiliğinden olayla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Aile hekiminin hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söylemesi üzerine, hasta yakınının sözlü saldırısının fiziksel saldırıya dönüştüğü vurgulanarak, ”Olaya karıştıkları belirlenen iki kişi gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır. Fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu tür olayların bir daha tekrarlanmamasını dileyerek tüm sağlık teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” denildi.

ŞİDDETİ EL BİRLİĞİYLE ORTADAN KALDIRMALIYIZ

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, şiddet olayının Eyyübiye Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezi’ni ziyaret etti. Saldırıya uğrayan sağlık çalışanına geçmiş olsun dileklerini ileten Prof.Dr.Gülüm, “Her zorluğa karşı görevini en iyi şekilde sunma gayretiyle çalışan ve hedefi sadece hastalara yardım etmek olan Sağlık çalışanlarımıza yönelik sözlü ve fiziksel saldırı bizleri derinden üzmüştür. Bu tür olaylarda konunun takipçisi olacağız. Sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak el birliği ile ortadan kaldırmalıyız. Faillerin hak ettikleri cezayı alacağına inanıyorum ” dedi.

OLAY NASIL OLDU?

Eyyübiye Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezine gelen İ.A. ve K.A, iddiaya göre yakınları için ilaç yazdırmak istedi. Bu isteğe olumsuz yanıt verilmesi sonucu Aile Hekimi Dr. Mehmet Emin Kaynak ile söz konusu kişiler arasında tartışma çıktı.  Dışarıya çıkarılan İ.A. ile K.A, ASM’nin kapı ve pencerelerini yumruklayınca polisten yardım istendi. Bu anlar sağlık çalışanları tarafından cep telefonlarına kaydedildi. Olay yerine gelen Polisler İ.A. ve K.A’yı gözaltına aldı.