Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, ‘Dünyanın en iyi 3 bin Üniversitesi’ni açıkladı.

Üniversiteler, bilim alanlarına göre üretilen makale ve atıflar dikkate alınarak son beş yılın akademik performansı üzerinden değerlendirildi.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda Türkiye’den hiç bir üniversite ilk 500’e giremedi.

3 bin arasına Türkiye’den 118 üniversitenin girdiği belirtildi.

Harran Üniversitesi ise 2019 yılından bu yana 285 basamak yükselerek listede kendine 2 bin 4’üncü sırada yer buldu.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’DE KAÇINCI?

URAP’ın araştırması doğrultusunda ‘ dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi’ arasında 2 bin 4’üncü olan Harran Üniversitesi, Türkiye’deki 118 üniversite arasında 54’üncü, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ise 44’üncü oldu.

PROJEN YOKSA BAŞKASINA MAHKUMSUN

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Kurduğumuz şemsiye grupları ile alanında uzman akademisyenlerimizle farklı dallarda çalışmalar başlattık. Üzerinde ısrarla durduğumuz ‘Proje yazma kültürü’, ‘Projen yoksa başkasının projesine mahkûmsun’, ‘Disiplinlerarası şemsiye ve ticariye uzanan girişimcilik projeleri’ meyvelerini vermeye başladı. Akademisyenlerin araştırma projelerini yaşam boyu sürdürmesi gerektiğini vurgulayarak hocalarımıza destek olduk. Bu desteğimiz artarak devam edecektir.

Dördüncü yılımızda üniversitemizin başarılı akademik gelişimi URAP verileri ile çok daha net gözlemlenebilir hale gelmiştir. Bu başarı hiç kuşkusuz eğitim, idari yapılanma ve sosyal faaliyetlerin yansımasının yanı sıra akademisyenlerimizin gayretleri ve birlikte çalışma ruhuyla ortaya çıkmıştır. Akademik başarımızın kurumsal bir işleyiş içinde kalıcı olması bundan sonra da öncelikli hedefimizdir. Bu vesile ile tüm çalışanlarımıza en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir